TAKİP ET
Negatif Kalorili Besin ve Diyet Rehberi
Negatif Kalorili Besin ve Diyet Rehberi

Negatif kalorili besinler, kavramı oldukça cazip gelen çoğunlukla sebze ve meyve grubu yiyecekleri içerir. Diyet programlarında oldukça tercih edilen negatif kalorili besinler katabolik besinler olarak da bilinir. Negatif kalorili besinler sağlıklı kilo vermeye yardımcıdır.

Negatif kalorili veya katabolik besin olarak tabir edilen bazı besinler daha az kalori almanızı sağlar. Yağ yakan besinler olarak da bilinen negatif kalorili besinler, düzenli beslenerek kilo vermenize katkı sağlar. Negatif kalorili besinler ile kalori almadan kalori yakmanız mümkündür.

Negatif Kalorili Besin Nedir?

Bazı besinleri tüketirken o besini tüketme, sindirme, metabolize etme aşamalarında harcanan enerjinin, besinin verdiği enerjiden daha fazla olması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda yediğiniz besinler kilo almanıza sebebiyet verir. Negatif kalorili besin ise yemek yerken bile kalori harcamanıza yardımcı olur. Negatif kalorili besinleri tüketirken kalori harcamış olursunuz.

Negatif kalorili besinler, harcanan enerji miktarına bağlı olarak düşük ve yüksek dereceli olarak ayrılır. Yüksek dereceli negatif kalorili besinlerin sindirimi için daha fazla kalori harcanır ve kilo vermede diğer yiyeceklere oranla daha etkilidir. Harcanan enerjiyi artıran bu besinler metabolizmanın hızlanmasında etkilidir.

Negatif kalorili besinlerin tüketimi iştahın azalması ve tokluğa yardımcı olur. Bu nedenle bu besinler yağ yakan ve iştah azaltan besinler olarak tanımlanır. Bu besinler, metabolizmanın düzenlenmesinin yanı sıra kan şekerinin ve kolesterolün düzenlenmesine de katkı sağlarlar. Bunun yanı sıra, bağırsakta yer alan yararlı probiyotiklerin çoğalmasına katkı sağlarlar.

Yüksek Sınıf Negatif Kalorili Besinler

Yüksek sınıf negatif kalorili besinler daha fazla kalori harcanmasına yardımcı olur. Negatif kalorili yiyecekler, yüksek miktarda su içeren yiyeceklerdir. Armut, çilek, erik, greyfurt, kavun, karpuz, portakal, böğürtlen, ahududu, yabanmersini meyveleri yüksek sınıf negatif kalorili besinler sınıfında yer alır.

Patlıcan, havuç, turp, ıspanak, kereviz, açı, biber, enginar, pırasa, maydanoz, patates, brokoli, havuç.

Limon, lahana, yeşil kabak gibi meyve sebzeler de yüksek sınıf negatif kalorili besinler sınıfına dahil edebilir. Besin değeri yüksek ama kalori değeri az bulunan besinler protein içeriklerinin yüksek olması sebebiyle tok tutan besinler olarak tüketilmesi söz konusudur.

Negatif Kalorili Besinleri Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Beslenmede negatif kalorili yiyeceklere yer verirken bu doğru şekilde tüketmek son derece önemlidir. Domates, maydanoz, kerevizin çiğ olarak yenmesi tavsiye edilir. Bu besinler çiğ olarak tüketilmesi halinde negatif kalori değeri daha da yüksektir. Brokoli, kuşkonmaz, ıspanak pişirilince negatif kalori değeri yükselir.

Negatif kalorili besinlerde çiğ yenilebilen sebzeleri, salataları çiğ tüketmek ve buharda veya az pişmiş besinlerde öğünlere yer vermek önemlidir. Bu besinlerden böylelikle maksimum fayda sağlanması söz konusu olabilir.

https://www.ifastin.com