TAKİP ET
Oruç Tutmak Sağlıklı Mıdır?
Oruç Tutmak Sağlıklı Mıdır?

Geçmişten günümüze kadar orucun sağlıklı olup olmadığı hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Özellikle hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, deneyler sonucunda oruç ile ilgili birçok veri elde edilerek yorumlamalar yapılmış ve bilimsel temeller atılmıştır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde az ya da aralıklı beslenen hayvanların kalori alımlarının azaldığı, kan şekerlerinin dengelendiği, sindirim sistemi dahil birçok sistemlerinin dinlendiği, vücutlarındaki toksinlerin, ödemlerinin atıldığı tespit edilmiş ve kalp sağlığına ve diyabete yani şeker hastalığına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların birebir insanlarda da etki etmeyeceği düşüncesinin ardından insanlarla da oruç ile ilgili daha sınırlı olsa da çalışmalar yapılmıştır ve bu çalışmaların sonucunda yine hayvanlarda yapılan çalışmaların bulguları ile eşleşme gözlemlenerek aslında orucun sağlı olup olmaması hakkında bilimsel görüşler elde edilmiştir. Bundan kaynaklı olarak da özellikle son dönemde hayatımıza aralıklı oruç diye bir kavramı girmiştir ve bu oruç şeklinin de insan sağlığına yararlı olduğu keşfedilmiş, kalori yakımında da büyük etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.

Kısaca özetlemek gerekirse, oruç tutmak insan sağlı açısından (eğer aç kalmaması gereken bir hastalığı yok ise) faydalı olduğu ve aralıklı orucunda insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı fikri bilimsel çalışmaların ışığında da söylenebilmektedir.

Ramazan’da Tutulan Oruç ile Aralıklı Orucun Farkı Nedir?

Ramazan da tutulan oruç ile aralıklı oruç birçok noktada birbirine benziyor olmasına rağmen yine de birkaç tane ufak farklılıklarının olduğunu söylemek gerekmektedir.

Bu farkların ilki ise ramazanda tutulan orucun belirlenen saatler süresince hiçbir şey yiyip içilmemesidir. Ancak, aralıklı oruçta orucu tutan kişi yemek yiyeceği veya yemeyeceği saatleri kendi belirlediği için ve yemek yememesi gereken saatte su içebiliyor olması bakımından ramazanda tutulan oruca göre farklılık göstermektedir. Bu da ramazanda tutulan oruç ile aralıklı tutulan orucun birbirinden ayrıldığı temel noktalardan biridir.

Bir diğer farkları ise ramazanda tutulan orucun tek tip olmasıdır. Ramazan da tutulan oruç herkes için aynı geçerliliğe sahipken aralıklı oruçta orucu tutan kişi kendi gününü ve saatini belirleyebilmektedir. Örneğin; aralıklı oruç tutan biri 8 saat yemek yiyip 16 saat oruç tutabilmeyi tercih edebilir ya da art arda olmayan iki gün boyunca 24 saat oruç tutabilir ya da haftanın 5 günü yemek yerken 2 günü sadece 500-600 kalorilik yemek yiyerek de bu aralıklı oruç diyetini yapabilmektedir. Ancak, ramazanda tutulan oruçta böyle bir durum söz konusu değildir ve katidir.

Kısaca aralıklı oruçta orucu tutan kişi daha serbesttir ve ne yapacağına kendi karar verir. Fakat, ramazanda tutulan oruç inanç temelli bir oruç olduğu için o inanışa sahip olan herkes belirlenen kurallara uymak zorundadır. Çünkü, aralıklı orucun aksine ramazanda tutulan oruç bir diyet değil tamamıyla bir ibadettir.

https://www.ifastin.com/