TAKİP ET
Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Paleo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleo diyeti binlerce yıl öncesinden günümüze kadar uzanan eski bir diyet yöntemidir.  Geçmişte büyük bir öneme sahip olan işlenmemiş beslenme şekli günümüzde paleo diyeti ile karşınıza çıkar. Bu diyet yönteminin temelinde işlenmemiş besinlerden oluşan bir liste bulunur. Aynı zamanda paleo diyetini beslenme şeklinin yanı sıra aktif bir spor hayatı da bekler.

Paleo diyeti temel anlamda paleotik çağ döneminden beri süre geldiği için bu isim ile adlandırılmaktadır. Günümüzde bazı değişikliklere uğrayan bu diyette işlenmemiş gıdalar ön plana çıkar. Bunun yanı sıra paleo diyetini uygularken tüketebileceğiniz ve uzak durmanız gereken birçok besin türü vardır. Diyet listenize ve zayıflama şeklinize bağlı olarak paleo diyetini uygulama biçiminiz değişiklik gösterebilir.

Paleotik çağdan gelen bu diyet yöntemine göre belli bir uygulama şekli belirlenemeyebilir. O dönemde bazıları karbonhidrat bazları ise hayvansal gıda ağırlıklı bir beslenme şeklini benimsemiştir. Bu nedenle paleo diyetinde uygulanması gereken belli başlı beslenme şeklini belirlemek kolay olmayabilir. Ancak temelde paleo diyeti boyunca tüketebileceğiniz ve uzak duracağınız besinler bellidir. İşte o besinlerden bazıları;

Tüketilmesi gereken besinler: meyveler, kuruyemişler, tohumlar, et, balık, yumurta, sebzeler, şifalı bitkiler, baharatlar, sağlıklı yağlar.

Kaçınılması gereken besinler: işlenmiş gıdalar, tatlandırıcılar, bitkisel yağlar, şeker, meşrubatlar, çoğu süt ürünleri, baklagiller, suni, margarin ve trans yağlar.

Paleo Diyetinde Dikkatli Tüketilmesi Gerekenler

Paleo diyetini uygulayanların dikkat etmesi gereken bazı besinler vardır. Tüketilmesi gereken besinler ile uzak durulması gerekenleri ayırt ederek diyet listenizi buna göre belirlemenizde fayda var. Genel olarak paleo diyetini uygularken dikkatli bir şekilde tüketmeniz gereken bazı besinler vardır. Diyet boyunca dikkat edeceğiniz besinleri aşağıda görebilirsiniz.

Bitter çikolata: Bitter çikolata alırken %70 ya da daha yüksek kakao içeriğine sahip ürünleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kakao oranı yüksek olan bitter çikolata ile besleyici aralar verebilirsiniz.

Paleo Diyeti Listesi

Genel olarak pek çok paleo diyet listesi vardır. Diyet boyunca serbest olan besinlere göre farklı paleo diyet listeleri oluşturulabilir. Kişinin sağlık durumuna ve tercihlerine göre paleo diyet listesi başka besinlerle revize edilebilir. Örnek bir paleo diyet listesi arayanlar için aşağıdaki seçenek ideal olabilir.

Pazartesi

Kahvaltı: Bir parça meyve ve hindistan cevizi yağında kızartılmış yumurta.

Öğle yemeği: Bir avuç kuruyemiş (tercihinize göre) yanında zeytinyağlı tavuk salatası.

Akşam yemeği: Salsa soslu dana eti ve haşlanmış sebzeler

Salı

Kahvaltı: Bir parça meyve yanında pastırma ve yumurta.

Öğle yemeği: Sağlıklı yağlarla hazırlanan kızartılmış patates ve et.

Akşam yemeği: Tereyağında kızartılmış somon ve sevdiğiniz sebzelerden oluşan bir tabak.

Çarşamba

Kahvaltı: Sebzeli et yemeği

Öğle yemeği: mevsime göre taze sebzeler, marul yaprağı ve et içerikli sandviç

Akşam yemeği: Az yağda pişirilmiş dana kıyma ve yanında sevdiğiniz bir meyve

Perşembe

Kahvaltı: Kızartılmış yumurta ve bir parça sevdiğiniz meyve.

Öğle yemeği: Sebzeli bir et yemeği ve bir avuç kuruyemiş.

Akşam yemeği: Sebzeli kızarmış tavuk eti

Cuma

Kahvaltı: Hindistan cevizi yağında kızartılmış yumurta ve mevsim sebzeleri

Öğle yemeği: Zeytinyağlı tavuk salatası yanında 10 badem

Akşam yemeği: Sebzeli biftek yanında tatlı patates

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP