TAKİP ET
Pranayama Nedir? Pranayama Teknikleri Nelerdir?
Pranayama Nedir? Pranayama Teknikleri Nelerdir?

Pranayama, yoga egzersizlerinin bir parçasıdır. Yoganın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için önemlidir. Yogadan farklı egzersiz biçimlerinde de sıklıkla yinelenen doğru nefes metodu olan pranayama, tansiyonun yükseldiği egzersiz zamanlarında ve vücuttaki basıncın arttığı spor faaliyetlerinde kritik bir önem taşır.

Pranayama nefes egzersizlerinin günlük yaşamımızdaki önemidir. Bu bağlamda pranayama, dinamizm ve denge ile ilgilidir. Sağlıklı ve dengeli bir hayat için nasıl nefes almamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Nefes alma biçimimiz vücudumuzu harekete geçirme konusunda etkilidir. Peki, pranayama nedir, pranayama teknikleri nelerdir?

Pranayama Nedir?

Sanskritçe bir kelime olan Prana nefes anlamına gelir. Pek çok Hindu öğretisinde kullanılan bir terim olarak bilinir. Tantra, tai chi, yoga gibi beden farkındalığının öne çıktığı meditasyonlarda ve holistik öğretilerde bu kavram sıkça karşımıza çıkar. Bu öğretilere göre bedenimize etki ve nüfuz eden şeyler yiyecek ve içeceklerden ibaret değildir. Nefesimiz de yaşam enerjimize katkı sağlayan besinlerden biridir. Doğduğumuz andan öleceğimiz ana kadar ara vermeden nefes ile hayatta kalırız. Dolayısıyla nefes alıp verme alışkanlıklarımız oldukça önemlidir.

Hayat enerjimiz ve yaşama sevincimiz prana ile yani nefesimizle bağlantılıdır. Bazı öğretilerde prananın bedenimizde doğru biçimde akmadığı zaman hastalıkların ortaya çıktığı düşünülür. Düzenli bir şekilde nefes almak beden ve zihin içerisinde dinamik bir akışın oluşmasına ön ayak olur. Pranayamanın ortaya çıkış şekli, inanç öğretilerini gösterse de modern tıpta da bu durumun pek çok karşılığı olduğu bilinir. Doğru bir şekilde nefes almak, akciğere vücudun gereksinim duyduğu oksijeni derin ve düzenli bir şekilde zihin ve beden sağlığımızı büyük oranda etkiler.

Pranayama Teknikleri Nelerdir?

Pranayamanın nefes kontrolü için birçok tekniği vardır. Bilinen ana yöntemler ise aşağıdaki gibidir.

Hiza Beslenmesi: Doğru nefes alırken düzgün bir pozisyonda olmak gerekir. Bedeni hizalamanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Pranayama öğretileri bunu kabul eder. Asana adı verilen beden duruşları yani pozlarla nefesin en derin şekilde alınabilmesi için duruşlar yakalanmaya çalışılır.

Hareket Beslenmesi: Nefesin vücutta ilerleyebilmesi ve nefes alma kapasitesinin genişlemesi adına hareketli bir hayat sürülmelidir. Beden hareket ettikçe gereksinim duyduğu nefes miktarı ve nefes alma dürtüsü artar. Pranayama egzersizlerinde bu dürtüler kontrollü bir şekilde yönetilir.

Fiziksel ve Ruhsal Beslenme: Yiyip içtiklerimiz, düşündüklerimiz yaşamımızı direkt olarak etkiler. Pranayama öğretilerinde prana yani nefes bir besin kaynağıdır. Diğer besinlerle koordineli olarak geliştirilmesi gereklidir. Pranayamanın doğru ve başarılı bir şekilde yapılması için ruhsal ve fiziksel besinlerin de sağlıklı olması gerekir.

Pranayama Çalışmasının Faydaları Nelerdir?

Pranayama öğretisine göre, nefes egzersizleri, ruhsal şifa ve yaşam enerjisi bakımından gereklidir. Bunun yanında modern tıp biliminin yanı sıra birçok bilim de nefes alma biçimimizin bedensel veya ruhsal sağlığımızla bağlantısını kabul eder. Pranayama faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

·         Nefes alma kapasitesini artırma

·         Vücudun farklı noktalarındaki hücrelere daha çok oksijen taşıma

·         Kalp ve solunum problemlerini azaltma

·         Daha enerjik hissetme

·         Sinir siteminde iyileşmeler gözlemleme

·         Stres, kaygı, depresyon gibi duyguları azaltma

https://www.ifastin.com/

1 YORUM
Sebahat
Prana nın girmediği vücut hastadır, teşekkürler güzel bilgiler için.. Prana yaşam için çok önemli bir enerjidir.
YORUM YAP