TAKİP ET
Ramazan Ayında Aralıklı Oruç Diyeti Yapılabilir mi?
Ramazan Ayında Aralıklı Oruç Diyeti Yapılabilir mi?

Ramazan’da bir yandan kolayca oruç tutup bir yandan da kilo verebilmek için, aralıklı oruç diyeti yapılabilir. Ramazan’da tutulan oruca adapte edilebilen bu diyet, oruç tutulan bir gündeki aç kalma süresi ile aynı zaman dilimlerinde uygulanabilir. Ramazan ile oldukça uyumlu olan aralıklı oruç diyeti, 16 saat aç kalarak uygulandığından Ramazan ayındaki oruç tutulan zamana uyarlanabilir. Örneğin; sabah 4 ve akşam 8 arasında tutulan Ramazan orucu ile 16 saat boyunca uygulanan aralıklı oruç arasında pek de fark yoktur.

Aralıklı oruç diyeti, gün içerisinde beslenebileceğiniz zamanı 8 saate sığdırabilmeyi ve kalan 16 saat de oruç tutmayı içerir. Bu durum Ramazan orucunda da aynı şekildedir.

Ramazan’da Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Ramazan orucu ve aralıklı orucun en belirgin benzerliği, bir süre aç kalınarak uygulanmasıdır. Ramazan orucuna aşina olanlar aralıklı orucu, aralıklı oruca aşina olanlar ise Ramazan orucunu uygulamakta sorun yaşamamaktadır. Bu durum, Ramazan ayında aralıklı oruç diyeti yapabilmeyi sağlar.

Ramazan’da diyet yapmak, bir yandan beslenme düzeni oluşturup diğer yandan sağlıklı bir Ramazan geçirmenizi sağlar. Oruç tutulan süre oldukça uzun olduğundan dolayı, şişkinlik hissi yaşanmaması için yemek yenilen süre zarfında dikkat edilmesi gereken önemli detaylar bulunur. Gün içerisinde yemek yiyebileceğiniz 8 saat boyunca, hazımsızlık ve mide rahatsızlıkları yaşamamak adına aşırı yemek yememek ve ağır kalorili yiyecekler tüketmemek gerekir. Bu sebeple oruç hafif yiyecekler ile açılmalıdır. Özellikle oruç açılırken yemek yemeden önce bir miktar su tüketmek önerilir. Bunun sebebi 16 saat boyunca oluşan su eksikliğini gidermek ve yemeğe hafif başlamaktır.

Bu bilgilere ek olarak, iftarda protein ve lif değeri yüksek besinler tüketerek aç kalınan süre zarfında enerji muhafaza edilebilir. Balık, kırmızı et, baklagiller, tavuk ve hindi gibi protein değeri yüksek besinler ile Ramazan orucu sağlıklı bir şekilde uygulanabilir. Aynı zamanda vitamin, mineral ve yüksek lif içeren sebzeler tüketilmesi, tok tutarak oruç tutmayı kolaylaştırır. Bu nedenle Ramazan’da aralıklı oruç uygulanırken sebze tüketmeye özen gösterilmelidir.

Bunların yanında Ramazan orucu ve aralıklı orucun tek farkı göz önünde bulundurulduğunda, aralıklı oruç zamanında sıvı tüketiminin serbest olması durumu ile karşılaşılır.

https://www.ifastin.com/