TAKİP ET
Savaşçı Diyeti Nedir? Savaşçı Diyeti Nasıl Yapılır?
Savaşçı Diyeti Nedir? Savaşçı Diyeti Nasıl Yapılır?

Savaşçı diyeti olarak ifade edilen bu diyet temelde 20 saatlik az miktarda yiyecek alımının ardından dört saatlik aşırı besin tüketme dönemiyle dönüştüren bir çeşit aralıklı oruç sistemidir.

Oruç tutmak ya da tüketilen besin oranını düşürmek çok eski çağlardan beri dini ya da sağlıksal açıdan kullanılan bir sistem olmaktadır ve aslında oldukça zengin bir geçmişe sahip olmaktadır. Günümüzde de hala bu zenginliğini korumasının yanı sıra kilo vermeyi hızlandırması ile de popüler hale gelmiştir.

Savaşçı diyeti de aslında oruca dayanan bir çıkış noktasına sahip olmaktadır. Sadece oruçtan farklı olarak hiçbir şey yemeyip, içmemeyi kapsamamakta bunun yerine yeme ve içme işlemlerini azaltmaktadır. Bu sayede de kilo vermek için etkili bir yol olarak görülmektedir. Fakat bu görüşe katılmayan uzmanlarda bulunmaktadır ve bazı uzmanlar bu diyet programını gereksiz olarak nitelendirmektedir.

Ancak burada temel olarak sizler bu diyetin ne olduğunu açıklamaya çalışacağımız için bir öneri yazısı değil daha çok bilgi yazısı olacaktır.

Savaşçı Diyeti Hakkında Genel Bilgiler

Savaşçı diyetinin ortaya çıkışı uzun denebilecek bir geçmişe sahiptir. 2001 yılında İsrail Özel Kuvvetlerinin eski bir üyesi olan ve daha sonra fitness ile beslenme üzerine çalışmalar yapmaya başlayan Ori Hofmekler tarafından oluşturulan bir diyet programı olmaktadır.

Bu diyet ile birlikte belirli bir süre boyunca azaltılmış kalori alımı dönemlerini içeren bir beslenme rutinine katılmanız beklenmektedir ve bu beslenme dönemlerinin ya da pencerelerinin olması da bu diyetin aralıklı oruçlar arasında değerlendirilmesine neden olmaktadır.

Savaşçı diyetinin ortaya çıkışı temelde savaşçıların gün içerisinde az miktarda besin tüketmesinin ardından geceleri kendilerine ziyafet çekmeleri fikrine dayanmaktadır. Bu diyetin kurucusuna göre, azaltılmış gıda alımıyla vücuda baskı yapılmakta ve böylelikle "hayatta kalma içgüdüleri" tetiklenmektedir. Bu sayede de yeme, hissetme, performans ve görünüş şeklimizi iyileştirmek için tasarlanan bir sistematiğe sahip olmaktadır.

Ancak, Ori Hofmekler'in kendisinin ifade ettiğine göre, bu diyet sistemi bir bilimsel çalışma sonucundan ziyade ağırlıklı olarak kendi tecrübelerine ve inançlarına dayanmaktadır. Bu nedenle de uzman kontrolü olmadan diyetin yapılmaya çalışılması tavsiye edilmemektedir.

Savaşçı diyetini uygulayan kişilerin günün 20 saatinde az bir öğün yemesi ya da hiçbir şey yememesi gece ise serbest olması ilkesine sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra 20 saatlik oruç döneminde diyet yapanların az miktarda süt ürünleri, haşlanmış yumurta, çiğ meyve ve sebzeler tüketmelerine izin verilmektedir.  Bunun yanı sıra bol miktarda kalorisiz sıvı tüketilmesi de önerilmektedir.

20 saat sonra, insanlar dört saatlik bir yeme penceresi içinde istedikleri yiyecekleri tüketebilmektedirler. Ancak, işlenmemiş, sağlıklı ve organik gıda seçenekleri teşvik edilmeleri önemlidir. Savaşçı diyetini uygulayanlar bu beslenme yönteminin yağ yaktığını, konsantrasyonu iyileştirdiğini, enerji seviyelerini artırdığını ve hücresel onarımı uyardığını iddia etmektedirler.

https://www.ifastin.com