TAKİP ET
Sık ve Az Yemek Mi? Aralıklı Oruç Diyeti Mi?
Sık ve Az Yemek Mi? Aralıklı Oruç Diyeti Mi?

Kan şekerinin yükselmesine sebep olan insülin direncinin ortaya çıkması ve yükselmesinde sağlıksız beslenmenin çok büyük bir etkisi vardır. Bu nedenle de uzmanlar bunu engelleyebilmek için geleneksel yöntemlerle birlikte daha kolay uygulanabilen aralıklı oruç diyetini önermektedir.

İnsülin Direnci Geliştiğinde Kan Şekeri Yükseliyor

İnsülin direnci adı verilen bu durum en temel ifade ile kişinin kanında insülin oranının yüksek olmasına rağmen yeterince etkili olmaması durumudur. İnsülin aslında yemeğin ardından kanda yükseliş gösteren glikozun kas, yağ ve karaciğer hücrelerine taşınmasını sağlayan ve pankreastan salgılanan bir hormon olmaktadır. Vücudunuzda insülin direnci geliştiği takdirdeyse bu hücrelere yeteri kadar şeker girememekte ve kullanılamamaktadır. Bu durumda kan şekerini yükseltmektedir.

İnsülin Direnci Hesaplanabiliyor

Kişi ya da kişilerde insülin direncinin olup olmadığını ölçmenin pek çok farklı yolu bulunmaktadır. Ancak günümüz şartlarında en sık tercih edileni HOMA-IR indeksi ile hesaplanma yapılmasıdır. Bu 8 saat açlık süresinin ardından verilen kanın açlık kan şekeri ve insülin seviyeleri temel alınarak hesaplanmaktadır.

Diyet, Egzersiz ve İlaç

İnsülin direnci söz konusu olduğunda diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi gibi tüm alternatiflerin düşünülmüş olması gerekmektedir. Çünkü bu üç durumda belirli bir düzen ve süreç içerisinde verildiğinde etkinlik oranları çok yükselmektedir.

Geleneksel süreç içerisinde hastalar az ve sık beslenmeye sevk edilmektedir. Ancak son dönemde aralıklı oruç diyeti ile bu süreç değişiklik göstermeye başlamıştır.

Sık Aralıklarla Az Beslenme Zor ve Zahmetli

Az ve sık öğünlü beslenme sisteminde günde 6 öğünlük bir yemek süreci bulunmaktadır ve günümüz hızlı toplumsal yapısında bu kadar vaktin bulunabilmesi oldukça zor olmaktadır.

Bu özelliği nedeniyle de pratiklikten uzak ve sürdürülebilirliği zayıf olmaktadır. Bu diyetin amacı, sık beslenerek metabolizmayı hızlandırmak ve ana öğünde aşırı yeme ihtimalini düşürmektir.

Zayıf bir diyetle günde sadece bir öğün yemek yiyen insanlar için kısa vadede etkili olsa da uzun vadede başarısızlık riski bulunmaktadır. Porsiyon boyutunu kontrol etmeyi öğrendikten sonra, günde altı öğün yemek artık gerekli olmamaktadır.

https://www.ifastin.com