TAKİP ET
Sık ve Az Yemek mi, Aralıklı Oruç mu Daha Sağlıklı?
Sık ve Az Yemek mi, Aralıklı Oruç mu Daha Sağlıklı?

Uzun zamandır herkesten duyduğumuz az ve sık yemek sağlıklı bir kilo verme yöntemi mi? Yeni beslenme metotlarından biri olan aralıklı oruç, az ve sık yeme yönteminin tam tersini uygulamanızı söyleyen bir beslenme programıdır. Uzun aralıklarla beslenmenin daha sağlıklı olduğunu kanıtlayan araştırmalara sahip olan aralıklı oruç, az ve sık yiyerek kilo verme yöntemini geride bırakmış gibi görünüyor.

Geçmişten günümüze söylenen “kahvaltı en önemli öğündür” lafları, kahvaltının yapılması gereken saatini ve kahvaltının önemini belirtir. Bu unsurlar kişiden kişiye değiştiği için, birey kendi düzenini kendisi oluşturur. Bu sebeple kahvaltının öneminden çok besin içeriğine, hormonların çalışmasına ve yağ yakma hızına önem verilmesi gerekir. Bu bağlamda aralıklı orucun karşımıza çıktığını görüyoruz.

Aralıklı Oruç ile Karbonhidrat Bağımlılığından Vazgeçin

Beslenmede en önemli konular arasında bulunan karbonhidrat tüketimi, miktarına dikkat edilmesi gereken besinlerdendir. Vücuda enerji veren karbonhidratlar yerine yağları tüketmek ve vücudu alıştırmak önemlidir. Bu noktada lifli beslenmeye önem vererek şekerden ve karbonhidrattan uzak durmak gerekmektedir. Aralıklı oruç öğünlerinin buna göre düzenlenmesi, karbonhidrat bağımlılığından vazgeçebilmeniz için yarar sağlamaktadır.

İlk olarak karbonhidratı mümkün olduğunca azaltabilmek için bir beslenme programı belirleyerek saatlerine uyum sağlamanızdır. Kişinin normal beslenme düzenine uygun bir saat programı oluşturması bu farklı diyet türünü uygularken zorlanmaması adına önemlidir.

Aralıklı Oruç ile Tatlı Krizlerinizi Azaltın

Rutin yaşam içerisinde tatlı tüketme konusunda alışkanlık kazanmış olabilirsiniz. Bu konuda tatlı ve ara öğün krizlerini en aza indirmek için kendi aralıklı oruç beslenme programınıza mümkün olduğu kadar uymalısınız. Aynı zamanda aralıklı oruç insülin direnci konusunda denge sağlamaya da yardımcı olmaktadır.

Örneğin; her gün rutin bir şekilde sabah saat 11’de kahvaltı yapıyorsanız kahvaltı saatinizi daha erkene çekmek yerine aynı saatte kahvaltı yaparak akşam yedi ya da sekiz gibi son öğününüzü de yapabilirsiniz. Bu şekilde hem vücudunuzu zorlamadan aralıklı oruca uyum sağlayabilirsiniz hem de diyete alışma konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Saat Düzeninizi Kendinize Uygun Ayarlayın

Aralıklı oruç uygulaması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, tüketilen besinlerin lif oranları ve protein açısından zenginliğidir. Bu sebeple normalde 3 öğünde tüketilen besinlerin kalorisi, günde 8 öğüne bölündüğünde hiçbir değişiklik olmaz. Sadece yağ yakma konusunda daha hızlı ve etkili sonuç elde edilebilmektedir.

Aralıklı oruç uygulamasında beslenmede dikkat edilmesi gereken bir unsur olan tüketilen besin içerikleri, kişiden kişiye farklı etkiler göstermektedir. Aralıklı oruç diyeti yapanların kendi vücuduna uygun besinleri bulması önemlidir. Bu sebeple aralıklı oruç diyeti yapanların yorumları oldukça olumlu tepkiler içermektedir. Çünkü kişiler kendilerine uygun besinleri tüketerek vücutlarına iyi gelen şeyi yapmaktadır. Böylelikle aralıklı oruç uygulaması daha etkili bir sonuç vermektedir.

https://www.ifastin.com/