TAKİP ET
Spiritüel Meditasyon Nedir? Ne İşe Yarar?
Spiritüel Meditasyon Nedir? Ne İşe Yarar?

Birçok insanın rahatlamak için meditasyon yöntemlerinden yardım alır. Farklı bir ritüel ve rahatlık katan meditasyon pek çok şekli ile karşınıza çıkar. Genelde nefes meditasyonu kolay ve etkili olduğu için sıklıkla tercih edilenler arasında yer alır. Bunun yanı sıra spiritüel meditasyon da farklı yapısı ile pek çok insanın ilgisini çeken yöntemler arasındadır.

Spiritüel meditasyon en temel anlamı ile bireysel benlikten daha büyük, daha geniş ve daha derin bir varlık ile bağlantının bilinçli farkındalığına varmak için yapılan uygulamalar bütünü olarak ifade edilebilir. Diğer meditasyon yöntemlerinden farklı olan spiritüel meditasyon pek çok insana başlangıçta çelişkili gelebilir. Ancak özünü kavradığınızda bu meditasyonun bir çeşit kendini tanıma ve kendini fark etme olduğunu görebilirsiniz.

Genel olarak tüm meditasyonların özünde manevi olarak kendini anlama ve dünyaya farklı bir açıdan bakma anlayışı vardır. Birçok meditasyon türü dinlere bağlı olarak farklı şekillerde uygulanır. Ancak spiritüel meditasyon herhangi bir din ile sınırlandırılmadığı için herkes bu meditasyon yöntemini rahatça uygulayabilir.

Spiritüel Meditasyon Nasıl Yapılır?

Spiritüel meditasyon yöntemini uygulamak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımlar bulunur. Özellikle pozisyon ve ortam koşulları gibi şartları düzenleyerek spiritüel meditasyon uygulamasına başlayabilirsiniz. Aşağıdaki detaylara dikkat ederek spiritüel meditasyona başlangıç yapabilirsiniz.

Rahat bir pozisyon ve ortam seçin

Spiritüel meditasyona başlamadan önce kendinizi rahat hissedeceğiniz bir mekân ve pozisyon seçmeniz gerekir. Bunun için gözden uzak ve sessiz bir bölge seçmenizde fayda vardır. Gürültülü bir ortamda meditasyona odaklanmak zor olabilir. Özellikle yeşilin içinde ve hafif doğa sesleri eşliğinde harika bir meditasyon yapabilirsiniz.

Spiritüel meditasyon yapısı gereği sizi kolayca uykuya sokabilir. Bu durumu engellemek için meditasyon boyunca dikkatinizi kaçırmamaya dikkat etmenizde fayda var. Meditasyon için bir sandalye alarak sırtınızı düz bir şekilde yaslayabilirsiniz. Pozisyonunuzun rahatlığından emin olduğunuzda meditasyona geçebilirsiniz.

Kendinizi anın büyüsüne bırakın

Birçok insan meditasyona başlarken her şeyin bir sırası olduğu için aşamalı bir şekilde gideceğini düşünür. Ancak söz konusu spiritüel meditasyon olduğunda planlamak yerine anı fark etmek ön plana çıkar. Bu sayede bulunduğunuz anın akışında meditasyon yapmaya başlayabilirsiniz.

Kendinizi gevşeterek planlı bir şekilde ilerlemekten kaçının. İçinde bulunduğunuz anın büyüsüne kapılarak ortamı ve kendinizi algılayın.

Her şey kendi akışında ilerlerken siz sadece o ana eşlik ederek bir gözlemci olarak varlığınızı sürdürebilirsiniz.

Düşüncelerinizi kabullenin

Meditasyon için oturduğunuzda ve odaklanmaya başladığınızda çok sayıda düşüncenin zihninizde dolaştığını fark edebilirsiniz. Bu esnada birçok insan düşüncelerin meditasyonu bozacağını düşündüğü için oradan uzaklaşmaya çalışır. Ancak spiritüel meditasyon esnasında düşüncelerinizi konuk edebilir ve yönlendirebilirsiniz. Bu noktada düşüncelerinize tepki verme isteğinizi kontrol etmeyi unutmayın. Düşünceler olduğu yerde dururken siz meditasyonu normal seyrinde sürdürmeye devam edebilirsiniz.

https://www.ifastin.com/

0 YORUM
YORUM YAP