TAKİP ET
Tek Öğün Beslenme (OMAD) Diyeti Nedir?
Tek Öğün Beslenme (OMAD) Diyeti Nedir?

Kilo vermek isteyen kişilerin son günlerde sıkça araştırdığı tek öğün beslenme diyeti, ismin anlaşılacağı üzere gün içinde tek öğün beslenmeye izin veren bir diyet türüdür. İngilizce One Meal Day Diet kelimesinin kısaltması olarak OMAD diyeti olarak da anılan bu diyet türünde kişiler, 23 saatlik aç kalarak 1 saatlik yemek yeme sürecine sahip olur. Son zamanlarda kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

OMAD Diyeti Nedir?

Diyet listeleri arasında popüler olmaya başlayan OMAD diyeti, günlük uygulanan diyet türleri arasında yer alır. Günde tek öğün beslenmeyi amaçlayan tek öğün diyeti, son günlerde yaşam stilini değiştirmek isteyen veya daha fit bir bedene sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

OMAD diyeti, 24 saatlik zaman dilimi içerisinde uyku ve aktif hareketlilik saatleri çıkarıldığında ortalama 1 saatin yemek için ayrıldığı diyet türüdür. Bu tarz bir beslenme düzenine sahip olan kişiler, OMAD diyetini yapmış olur. Aralıklı oruç sistemi ile benzerlikler gösteren tek öğün beslenme diyeti, birçok kişi tarafından tercih edilir.

Saat ve liste sınırlaması bulunmayan bu diyet türü, yalnızca beslenme alışkanlığını değiştirmeyi amaçlar. Ancak aç kaldığınız süreçte düzenli uyumaya ve egzersiz yapmaya özen göstermeniz yararlı olacaktır.

OMAD Diyeti Nasıl Yapılır?

Gün içinde bir öğün beslenmeyi içeren tek öğün beslenme diyeti yapılışı bakımından pratiktir. Uzmanlar, herhangi bir kalori kısıtlaması bulunmayan OMAD diyetinde tek öğünü, günün en aktif saatlerinde yapılmasını önerir. Ancak OMAD diyeti yaparken öğün saatinde hamburger, pizza gibi yüksek kalorili gıdaların sıkça tercih edilmesi, sağlık durumunu kötü etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu diyeti uygularken beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bu diyetin faydalarından yararlanmak isteyen kişilerin OMAD diyet listesi dendiğinde besin değeri yüksek gıdalar tüketmeleri gerekir.

Özellikle hamileler veya emzirenler, çocuk ve ergenler, yaşlılar, yeme bozukluğu olan kişiler OMAD diyeti yapmaktan kaçınmalıdır.

Tek Öğün Beslenme Diyeti Faydaları

OMAD diyeti faydaları açısından son derece yararlı diyet türleri arasında yer alır. Aralıklı oruç diyeti ile ortak özelliklere sahip olan tek öğün beslenme diyeti, bedenin daha sağlıklı kalması ve vücudunuzun form kazanmasına yardımcı olur.

·         OMAD diyetinde kalori hesabı ve yasaklı yiyecekler bulunmamaktadır.

·         Günde tek öğün beslenmeye dayanan OMAD diyeti ile hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

·         Tek öğün beslenme diyeti, kan şekerinin düşmesine destek olarak yüksek şeker riskini aza indirir.

·         Vücudun inflamasyon yanıtı vermesine olanak sağlar.

·         Bu diyeti yapmaya başladığınızda bilişsel performansınızın artmasına destek olur.

https://www.ifastin.com/