TAKİP ET
Temel Yoga Hareketleri Nedir?
Temel Yoga Hareketleri Nedir?

Yoga, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak bütünlüğe ulaştıran ve sakinleştiren şifalama yöntemidir. Her biri birbirinden farklı ve özel yoga hareketleri ile yapılan yoga zihinsel ve bedensel rahatlamayı sağlar.

Yoganın bu süreçleri işlerken bir yanda da duruşlarının bilinmesini büyük önem taşımaktadır. Çünkü, yoga yaparken sürekli nefes almayı sürdürmek, daha iyi bir duruş sergilemek, güçlendirilmiş dizler ve eklemlere sahip olmak, artan esneklik ve aynı zamanda stres ve anksiyete ile başa çıkma becerisi gibi birçok faydasını elde edilebilmektedir. Bu nedenle de kısaca yoga duruşları üzerinde durmak gerekmektedir.

Yoga Duruşları
Dağ Duruşu

Ayakta durulan bu pozisyonda, omuzlarınızdaki gerginliğin atılması gerekmektedir. Bu nedenle de ağırlığınızı ayak tabanlarınıza eşit olarak dağıtıp, kollarınızı iki yana serbestçe bırakmanız ve canlı bir duruş sergilemeniz gerekmektedir. Bu duruşta derin bir nefes alınır ve verilir.

 Aşağı Bakan Köpek Duruşu

Dört ayak üzerinde başlanan bu duruşta, ayak parmaklarınızı birleştirmeniz ve poponuz tavanı gösterecek şekilde kalçanızı kaldırmanız gerekmektedir. Boynunuzu uzatmak için ise başınızı serbest bırakmanız gerekmektedir. El bileklerinizdeki baskıyı azaltmak için işaret parmağı ve baş parmağınızın eklem yerlerini yere bastırın ve bu pozisyonda en az üç derin nefes alıp vererek duruşu tamamlayın.

Savaşçı

Matınızın önünde durarak, sağ ayağınızla bir bacak boyu kadar geriye doğru açın, sol dizinizi bükmeye başlayın ve ayak bileğiniz ile dizinizi aynı hat üzerinde tutun. Kalçalarınız matınızın uzun kenarına paralel bir şekilde kalmalıdır. Kollarınızı iki yandan uzatın ve bakışlarınızı sol işaret parmağınızdan ileriye doğru uzatın, nefes alıp vererek birkaç nefes bu pozda kalın ve diğer duruşa geçin.

Ağaç Duruşu

Ayakta, ayaklar yan yana kollar her iki yanda düz bir şekilde durulan bu duruşta, sol ayağınızın yerde sabit durması ve yavaşça dizinizin bükülmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise sağ ayağınızın yerden kaldırılması, hafifçe öne eğilerek sağ ayak bileğinizden tutup sol bacağın iç kısmına yerleştirilmeniz gerekmektedir. Bükülen sağ diz tam sağ tarafı gösterecek şekilde yana açılmalıdır. Ellerinizi kalbinizin önünde birleştirin ve bakışlarınızı tek bir noktada sabitleyerek pozun içerisinde kalmaya çalışın. Ardından pozu diğer tarafta yapmak için hazırlanın.

Köprü Duruşu

Nefes vererek sırtüstü uzanın ve gerekiyorsa boynunuzu korumak için omuzlarınızın altına bir battaniye yerleştirerek duruşu gerçekleştirin. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı olabildiğince kalçanıza yaklaştırarak yere basmaya özen gösterin. Nefes alın ve kasıkları karnınıza doğru iterek ve kalçaları yukarı kaldırarak kalçalarınızı ve iç ayaklarınızı birbirine paralel konumlandırın. Kollarınızı omuzlarınızın üzerinde durmanıza yardımcı olacak şekilde yanlara doğru uzatarak bu pozda 30 saniye ile 1 dakika arası kalın ve nefes vererek kalçanızı yere indirin.

Güvercin Duruşu

Yüz üstü halde mata uzanın ve bir bacağınızı bağdaş kurar gibi öne alın ve diz kapağınızı göğüs bölgesine yaklaştırın. Bu sırada kollarınız ve başınızla mata kapanın ve pozu her iki bacak için 10’ar nefes şeklinde uygulayın.

https://www.ifastin.com/