TAKİP ET
Tiroid Diyetinde Hangi Besinleri Tüketilmelidir?
Tiroid Diyetinde Hangi Besinleri Tüketilmelidir?

Tiroid diyeti, genelde tiroid teşhisi konmuş kişiler tarafından yapılan bir diyet çeşididir. Özellikle kadınlarda görülme oranı, erkeklerde görülme oranından daha fazla olan tiroid hastalığı, doğru beslenmenin alışkanlık edinilmesi, tiroid diyeti uygulanması ve düzenli egzersizler ile geciktirilebilen hatta çok yüksek oranda korunma sağlanabilen bir rahatsızlıktır.

Tiroid hastalarının beslenmesinde, guatrojenik besinlerin yer almaması büyük önem taşımaktadır. Brokoli, brüksel lahanası, soya, lahana türleri, karnabahar, yer fıstığı, ıspanak, turp, darı, şeftali ve böğürtlen gibi gıdalar guatrojenik besinler grubundadır. Bu besinler uzman bir diyetisyen tarafından belirlenen miktarlarda ve sıklıkta tüketilmezse tiroid hormonları seviyesinde bozulmalara neden olabilmektedir.

Dereotu, özellikle tiroid hormonlarını dengelemek için oldukça yararlı bir bitkidir. Dengelenen tiroid hormonları işlevlerini verimli şekilde yerine getirebilmekte, ayrıca yeterli miktarda alımı ile nodülleri küçültme ve yok etme özelliğine de sahip olabilmektedir.

Balık ve deniz ürünlerinin içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri, tiroid hormonlarının dengelenmesi için düzenli olarak alınması gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Haftada 2 kez yeterli porsiyonlarda balık tüketmek, tiroid fonksiyonlarını düzenleyerek hastanın yaşaması muhtemel olan komplikasyonları ertelemesine veya bu komplikasyonları en az hasarla atlatmasına yardımcı olmaktadır. Tiroid hastalarının özellikle ton balığı, somon, orkinos, uskumru ve morina balıklarını tüketmeleri önerilmektedir.

Tiroid hormonlarını düzenleyen minerallerden biri de selenyumdur. Ceviz, kepekli unlar ve keten tohumu gibi besinlerin içerisinde zengin miktarda bulunmaktadır ve tiroid hastalarının günlük beslenme programlarında sıklıkla cevize yer verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hastaların beyaz ekmek tüketiminden kaçınarak kepekli unlu ekmek çeşitlerine yönelmeleri önerilmektedir.

Çinko, özellikle tiroid hastalarının düzenli şekilde alması gereken bir mineraldir. Yumurta, çinko açısından oldukça zengin bir besindir. Bunun yanı sıra hastaların kahvaltıda omlet ya da haşlanmış yumurta tüketmeleri önerilmektedir.

1 Haftalık Tiroid Diyet Listesi Nasıl Olmalıdır?

Tiroid diyeti için yol gösterici olması açısından örnek bir diyet listesi derledik. Ancak, aşağıda örnek olarak gösterilen 1 haftalık diyet programının ölçüleri, hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle programa başlamadan önce uzman bir diyetisyenden onay almak gerekmektedir.  

Kahvaltı Nasıl Olmalıdır?

Kahvaltıda 1 adet yumurtayla hazırlanmış omlet ya da 1 adet haşlanmış yumurta, salatalık, domates, 2 dilim kadar beyaz peynir ve en fazla 2 dilim çavdar ekmeği yenmesi önerilmektedir.

İlk Ara Öğün Nasıl Olmalıdır?

İlk ara öğünde yalnızca 8 adet çiğ fındık, 2 adet ceviz içi ve 1 fincan yeşil çay tüketilmesi ve ilk ara öğünün bu şekilde tamamlanması önerilmektedir.

Öğle Yemeği Nasıl Olmalıdır?

Öğle yemeğinde bol yeşillikle hazırlanan salata bu diyetin vazgeçilmezleri arasındadır. Fırında ya da ızgarada hazırlanmış 120 gr kadar köfte/ tavuk eti ya da balık tüketilebilmektedir. 2 dilime kadar çavdar ekmeği yenilebilmekte ve 1 bardak ayran içilebilmektedir.

İkinci Ara Öğün Nasıl Olmalıdır?

İkinci ara öğünde 1 bardak sütün yanında 1 tane orta boy muz ya da 2 dilim ananas yenmesi vücudun günlük ihtiyacı olan içeriklere sahip olmaları bakımından tavsiye edilmektedir.

Akşam Yemeği Nasıl Olmalıdır?

Akşam yemeği için guatrojenik besinler grubunda yer almayan sebzelerle hazırlanmış 1 porsiyon yemek, bol yeşillikli salata, 1 kâse çorba ve 4 kaşık yoğurt yeterli bir tüketim olacaktır. Bu oranların dışına çıkmak pek önerilmemektedir.

Üçüncü Ara Öğün Nasıl Olmalıdır?

Son ara öğünde ise 2 tam ceviz içi, 1 portakal/ 1 elma ya da 2 adet mandalina yenebilmektedir ve bu sayede aslında vücudun ihtiyacı olan tüm besinler sağlanmakta hatta sağlıklı bir beslenme geliştirildiği için bireylerin tiroid rahatsızlıkları da azalmaktadır.

https://www.ifastin.com/