TAKİP ET
Tom Brady Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?
Tom Brady Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Tom Brady diyeti sporcular ve ünlüler tarafından uygulanan popüler bir beslenme programıdır. Besin değeri açısından zengin olan bu diyet programında sağlıklı ve doğru beslenmeye teşvik eden gıdalar yer alır.

Tom Brady diyeti profesyonel Amerikan futbolcusu Tom Brady tarafından 2017 yılında “TB12 Yöntemi” adlı kitapta yer alır. Enerji seviyesini artırmayı amaçlayan bu diyette asgari düzeyde işlenmiş gıdaları yemeyi ve besin açısından zengin yiyeceklere yönelmeyi amaçlar.

Tom Brady diyeti, anti-enflamatuar, alkalin ve Akdeniz diyeti gibi rejimlerinin bir karışımı olarak tanımlanabilir. %20 yağsız et ve geri kalanı ise ağırlıklı olarak meyve ve sebzelerin yer aldığı beslenme türüdür. Tam tahıl ve baklagillerden oluşan diyette ilave şeker, yapay tatlandırıcı, trans yağlar, kafein, alkol ve iyotlu tuz gibi işlenmiş ve yapay gıda tüketimine yer verilmez.

Tom Brady Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tom Brady diyetinde meyvelerin diğer yiyeceklerle birleştirilmemesi önerilir. Ayrıca et ya da balık gibi yüksek proteinli yiyecekleri karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerle birlikte tüketilmemesi de tavsiye edilir. Bu diyette ayrıca yemekle birlikte su içilmemesi ve yatmadan üç saat önce yemek yemekten kaçınılmaması gerektiği de önem verilen noktalar arasında yer alır.

Her gün yediğiniz birçok işlenmiş gıda alımını sınırlandırmanız kilo vermenize yardımcı olacaktır. Gıda birleştirme yönteminde hangi yiyeceklerin birlikte yenilip yenilemeyeceği bellidir. Aynı anda yenilen yiyeceklerin sınırlandırılması kalori alımını azaltacaktır.

Tom Brady diyetinde akşam atıştırmaları tavsiye edilmemektedir. Ayrıca yatmadan önce tüketilecek yiyecek miktarı sınırlanır. Bu durum günlük kalori alımını azaltan bir diğer noktadır. Kalori açığının ortaya çıkması kilo vermenizi sağlayacaktır.

Tom Brady diyetinde meyve, sebze, baklagil, kuru yemiş ve tohumlar gibi lif açısından zengin gıdalara yer verilmektedir. Bol su tüketimine teşvik eden Tom Brady diyeti hem sağlıklı beslenmenize hem de düzenli sıvı alımınıza yardımcı olacaktır.

Lif açısından zengin besinlere diyette yer verilmesi kilo kaybetmenize sebep olur. Lif açısından zengin besinler uzun süre tokluk sağlar. Bu durum kilo vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca her gün en az 1,5 litre su tüketmek vücuttan ödem atılmasına yardımcı olacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Tom Brady diyeti aynı zamanda Akdeniz diyetiyle birçok ortak noktaya sahiptir. Her iki diyet türünde bol sebze ve meyve, baklagiller, kepekli tahıllar, kuru yemiş ve tohumların yanı sıra bol su tüketimi ve yağsız et yer alır.

Tom Brady diyetinde tüketilen meyve ve sebzeler organik olmalıdır. Kahverengi pirinç, kinoa, yulaf, darı, karabuğday ve amaranth gibi glütensiz kepekli tahıllar tüketilmelidir. Soya fasulyesi hariç tüm baklagiller bu diyet listesinde yer alır.

Diyetin yaklaşık %80’i bitkisel gıdalardan oluşmalı geri kalan %20’si ise yağsız et veya balıklardan oluşmalıdır.

https://www.ifastin.com/