TAKİP ET
Tong Len Meditasyonu Nedir?
Tong Len Meditasyonu Nedir?

Tong Len olarak ifade edilen bu meditasyon biçimi Tibet dilinde almak ve vermek anlamına gelmektedir. Neredeyse bütün Tibetli Budistlerin her gün yaptığı bir meditasyon biçimidir ve içerisinde dini ögeler bulunmamasından kaynaklı olarak herkes tarafından hiçbir çekinceye maruz kalmadan kolaylıkla yapılabilen bir meditasyon olmaktadır. Ayrıca, Tong Len etkisi yüksek ve hızlı sonuç alınan bir meditasyon türü olmaktadır.

Tong Len Meditasyonunu Yapıldıkça Ne Olur?

Tong Len meditasyonu yapılmaya başlandığında bireylerin ben merkezci yaklaşımlarının azaldığı gözlemlenmektedir. Diğer insanlara ve canlılara karşı anlayışın ve şefkatin arttığı görülmektedir. İnsanları birbirinden ayıran kalıplar gevşemekte, birlik ve bütünlük hissi artmaktadır. Yaşanılan problemlerin birçok kişi tarafından daha yaşandığı farkındalığı kazanılır. Kalbi yumuşattığı için hayattan daha fazla zevk alınmasını sağlayarak bireylerin daha mutlu olmasına imkân tanır.

Tong Len Meditasyonu Nasıl Yapılırsa Daha Çok Etki Eder?

Tong Len meditasyonunda öncellikle kişisel problemler belirlenmelidir. Daha sonrasında ise rahat bir pozisyonda oturulması veya uzanılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde gözleriniz yarı açık olabilir ancak tamamen kapalı olması daha iyidir. Aynı zamanda rahat pozisyonunuzu bulduktan sonra gevşeyerek sorununuzu düşünün ve bu sorunun sizi olumsuz etkilediğini hatırlayın, ardından bu veya buna benzer problemleri yaşayan diğerlerini düşünerek yalnız olmadığınızın bilincine ulaşın dünyanın birçok farklı yerinde sizinle aynı problemi yaşayan insanların olduğunu düşünüp gözünüzün önünde canlandırın ve ardından onlara bakarak hissedin yalnız olmadığınızı hissedin.

Tong Len Meditasyonu Yapılırken Nefes Alışınızla Onların Üzüntülerini de Yok Ettiğinizi Hayal Edin

Sizinle aynı problemleri yaşayan insanların tüm problemlerini onları saran kara dumanlar şeklinde hayal edin ve meditasyon yapan sizin ise kalp hizanıza parlak bir ışık demedi olduğunu düşünün ardından her nefesinizde karşınızdakilerin siyah dumanlarını kendinize çekin bırakın dumanlar size gelsin. Ancak sizde birikmesin o parlak ışığın size gelen her kara dumanı yok ettiğini düşünün ve karşınızda hiçbir kara duman kalmayana kadar bu hayali sürdürün, bırakın karanlıklar yok olsun.

Tong Len Meditasyonu Yapılırken İhtiyacı Olanlara Mutluluk ve Yardımı Getirdiğinizi Düşleyin

Meditasyonun bu aşamasında her insanda olduğu gibi sizde de bulunan canlıları mutlu etme potansiyelinize odaklanın ve bir süre kalbinizdeki o ışığı karşınızdaki insanlarla paylaşın bırakın o insanları ışığınız aydınlatsın.

Işığınız onların kalbine dolduğunda karşınızdakilerin mutluluğunu düşünün, neşelerinin arttığını görün ancak, onlara ışığınızı gönderirken sizin ışığınızın azalmadığının farkına varın hatta onlarla beraber sizin de ışığınızın arttığını görün. Artık o insanlarında sizin de mutlu olduğunuzu hissedin.

İsterseniz bu çemberi genişleterek daha büyük bir halka oluşturup daha çok insan ile mutluluğunuzu paylaşın ve mutluluğunuzun paylaştıkça çoğaldığını fark edin. Unutmayın Tong Len’in amacı herkesi kucaklamaktır ve şefkat ile hoşgörü ile dolmaktır.

https://www.ifastin.com/