TAKİP ET
Transandantal Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?
Transandantal Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Transandantal meditasyon, zihni rahatlatarak stres ve anksiyeteden uzaklaşmada yardımcı olur. Rutin yaşamın, kişilerin zihnini meşgul ederek birçok olumsuz düşünceyi beraberinde getirdiği yadsınamaz bir gerçektir. Zihin rahatlama ile ilgili yapılan ritüeller; stresin azalmasına, daha temiz düşünmeye ve konsantrasyon toplamaya yardım eder.

Transandantal meditasyon, sıklıkla tercih edilen ritüeller arasında bulunur. Bu meditasyon stilinin uygulama tekniklerini ve özellikleri bilmek avantajlıdır. Meditasyon tekniklerinde uzmanlaşarak gündelik yaşamda daha rahat olabilir ve öz farkındalık yaşayabilirsiniz. Peki, transandantal meditasyon nedir, nasıl yapılır?

Transandantal Meditasyon Nedir?

Transandantal meditasyon; odaklanmayı engelleyen düşüncelerden uzaklaşmak, rahatlamak ve anın içinde farkındalık ile olmak için kullanılan bir yöntemdir. Yogi Maharishi Mahesh tarafından yaratılan transandantal meditasyonu Hindistan’ın eski Vedik geleneğinden yola çıkılarak ortaya çıkmıştır. Bu meditasyon yöntemi, gittikçe tüm dünyada yaygın bir hale gelerek birçok insanın uyguladığı bir teknik haline gelmiştir.

Transandantal meditasyon yapanların yorumları, genellikle olumlu yöndedir. Bu meditasyon stilini deneyenler, ritüel esnasında sıradan düşünme sürecini aşarak katıksız bir bilinç haline ulaşabilir. Böylelikle meditasyon yapan kişiler, rahat ve dingin bir düzenin içerisinde kendine yer bulabilir. Zihinsel sınırların kaybolmasına yardımcı olan transandantal meditasyon, anksiyete ve stres gibi olumsuz hislerin yarattığı etkileri hafifletme konusunda yardımcı olur.

Transandantal meditasyonu, başarılı bir şekilde uygulamak için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Transandantal meditasyon mantra, belirli nefes teknikleri ve rahatlama pratikleri ile uygulanır. Bu pratiklerin profesyonel birinden yardım alınarak yapılması kolaylık sağlayabilir. Bu pratikler sayesinde düşünce hızınızı yavaşlatabilirsiniz. Transandantal meditasyonu düzenli bir şekilde uyguladığınızda bu konuda derinleşebilir ve daha kolay bir şekilde odaklanma sağlayabilirsiniz.

Transandantal meditasyon, bir sağlık uygulaması değildir. Fakat yapılan araştırmalara göre stresten kaynaklanan sorunların çözümünde etkilidir. Transandantal meditasyon faydaları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Stres seviyesinin düzenlenmesine katkı sağlar. Bu pratikler ile yaşam kalitesi dengelenebilir ve özgüveniniz artabilir.

Transandantal Meditasyon Mantraları

Mantara, transandantal meditasyon esnasında odaklanabilmek için kullanılan sesli uyarılardır. Geleneksel olarak kullanılan mantralar olsa da kişi kendi mantrasını yaratabilir. Kişiye özel mantaralar daha hızlı bir şekilde meditasyona alışmanızı ve bu konuda ilerleme kaydetmenizi sağlar. Mantara, anlamsız seslerdir. Çünkü anlamlı kelimeler sizi zihin düzeyinde tutabilir ve meditasyonunuzun derinleşmesine engel olabilir.

Aum veya Om: Om, evrenin tınısı olarak kabul edilen bir titreşimdir. Orijinal titreşim, ölümü, doğumu ve yaşamayı temsil eder.

Om Namah Shivaya: Bu mantradaki “Om”, yine evrenin tınısını temsil eder. Fakat geriye kalan diğer heceler sırası ile dünyanın beş unsurunu temsil eder. “Na” dünyayı, “Ma” suyu, “Si” ateşi, “Va” havayı, “Ya” ise gökyüzünü sembolize eder.

Aham-Prema: Bu mantra, zihninizi ilahi sevgiye yerleştirmenize yardımcı olur. Saflık, ahenk, takdir, bağışlama, sevgi, hayranlık, kabul bu mantra içerisinde gizlidir.

Om Mani Padme Hum: Her zaman “Om” sesini açıcı ses olarak kullanan bu mantranın heceleri sırasıyla şunları sembolize eder. “Ma” sesi, sizi fiziksel dünyadan ayırır. “Ni”, arzu ve tutkulardan arındırır. “Pad”, önyargı ve cehaletten kurtarır. “Me”, sahip olma duygunuzu törpüler. “Hum” ise nefretten uzaklaştırır.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

Transandantal meditasyon uygulamasına başlamadan önce çevrenizi ve kendinizi hazırlamanız gerekir. Öncelikli olarak meditasyon yapacağınız alanın huzurlu ve sakin bir atmosfere sahip olmasına özen göstermeniz gerekir. İsteğe göre ışıkları kısabilir, mum yakabilir ve dekoratif nesnelerin verdiği hislere dayanarak çevrenizi düzenleyebilirsiniz. Bu sayede çevreniz daha davetkar bir görünüm kazanmış olur.

Transandantal meditasyon esnasında herhangi bir durumun dikkatinizi dağıtmaması önemlidir. Bu sebeple çevrenizdeki dikkat dağıtıcı nesne ve durumlardan uzaklaşmanız gerekir. Ferah ve temiz bir beden ile başladığınız meditasyon daha etkili ve odaklanılabilir bir atmosfer yaratabilir. Bu sebeple kişisel temizlik ve çevre temizliğine de özen gösterilmelidir. Temiz hissettiğiniz için ve güzel koktuğunuz için düşünceleriniz daha olumlu bir yolda seyredebilir.

Evde tek başına transandantal meditasyon denemek isteyenler şu adımları izleyerek zamanla meditasyon yeteneklerini geliştirebilir:

·         Ayaklarınız yerde ve elleriniz kucağınızda olacak şekilde konforlu bir sandalyede oturun. Sıkışmaması için bacaklarınızın ve kollarınızın çapraz bir konuma getirilmesi önerilmez.

·         Gözlerinizi kapatın ve vücudunuzun gevşemesi adına birkaç kere derin nefes alın.

·         Zihninizde sizin için uygun olan mantrayı tekrarlayabilirsiniz.

·         Aklınızda farklı bir düşünce tekrar ediyorsa bunu fark ederek sakin bir şekilde mantraya dönebilirsiniz.

·         Meditasyonu tamamladıktan sonra, kendinizi dünyaya geri döndürmek için ellerinizi ve ayaklarınızı yumuşak bir şekilde hareket ettirebilirsiniz.

·         Son olarak gözlerinizi açarak kendinizi hazır hissetmeyi bekleyin ve gözlerinizi açın.

https://www.ifastin.com/