TAKİP ET
Transandantal Meditasyon Pratiği Nasıl Yapılır?
Transandantal Meditasyon Pratiği Nasıl Yapılır?

Transandantal meditasyon vücudun dinlenme ve rahatlama durumuna girmesine yardımcı olan bir meditasyon tekniğidir. Zihnin daha saf bir bilinç durumuna geçmesine yardımcı olan transandantal meditasyon hemen hemen her alanda uygulanabilen oldukça basit bir tekniktir. Bu meditasyon yaşam tarzında değişiklik gerektirmeyen bir uygulamadır.

Transandantal meditasyon, Maharishi Mahesh Yogi tarafından Hindistan’ın antik Vedic geleneğinden oluşturulmuş bir tekniktir. Bu teknik, 1960’lı yıllarda ABD’ye getirilmiştir. Dünya üzerinde en çok yapılan meditasyon tekniklerinden biri olan transandantal meditasyon, herhangi bir inanç sistemi veya felsefeye dayanmaz. Bu meditasyon meditasyon, günlük yaşamın destekleyicisi olarak yapılan bir şifalama yöntemidir.

Transandantal Meditasyonun Faydaları

Herhangi bir inançsal sistem ya da herhangi bir felsefik ekole dayanmayan transandantal meditasyon tekniği temel anlamda bireylerin günlük yaşamlarında destekleyici bir görev üstlenen, strese bağlı gerçekleşebilecek olan çeşitli rahatsızlıklara, yorgunluğa, uykusuzluğa, depresyona ve/veya panik atak gibi kişilerin günlük yaşamlarını zorlaştıran durumların tedavi edilmesi noktasında destek vermektedir. Ayrıca bu meditasyon tekniği zaman içerisinde çeşitli bağımlılık türleriyle mücadele içinde kullanılan bir yöntem olmuştur.

Bu açıdan da transandantal meditasyonun en önemli yararı kişinin kendini yormasına gerek kalmadan, yargılamasına gerek olmadan kendinden güç alarak içsel bir huzur arayışına çıkması temeline dayanmaktadır.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

Transandantal meditasyon diğer meditasyon tekniklerine göre daha farklı bir uygulamadır. Kolaylıkla gerçekleştirilen bu meditasyon istenilen yerde ve zamanla kolaylıkla yapılabilen özel bir meditasyondur. Bu yöntemi uygulayabilmek için şu adımları takip etmek gerekir. Transandantal meditasyon tekniği için sertifikalı bir hoca ile kursu tamamlamak gerekir.

Transandantal meditasyona göre, meditasyon konumunda bulunan kişi sessiz ve rahat bir ortamda gözlerini kapatarak hazırlanır. Vedic Hint geleneğine ait bir sözü ya da sesi tekrarlamaya başlayan kişi, efor sarf etmeden meditasyona başlar. Yalnızca derin bir konsantrasyon ve trans halini gerektiren bir uygulama ile kişi baskılardan ve korkulardan arınır.

Transandantal meditasyonu yöntemini kullanmak için öncelikle aklınıza gelen düşünceleri susturmak maksadıyla “mantra” olarak bir kelime ya da sesi seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra sessizce seçtiğiniz mantrayı tekrarlayarak rahat bir pozisyonda oturmanız önerilmektedir. Uygulama sırasında mantranın gizli tutulması önemlidir.  

Meditasyon için rahat bir pozisyonda gözlerinizi kapatın ve seçtiğiniz ses ya da kelimeyi tekrar ederek sıradan düşünceleri zihninizden uzaklaştırmaya çalışın ardından saf bilinç sınırına gelin ve zihinsel karmaşadan çıkın. Zihinsel karmaşadan çıktığınızda ise ruhsal ve bedensel olarak iyileştiğinizi zamanla hissedeceksiniz.

https://www.ifastin.com