TAKİP ET
Transandantal Meditasyon
Transandantal Meditasyon

Transandantal meditasyon, en basit anlamı ile dikkat dağıtıcı düşüncelerden kaçınmak ve rahatlamış bir farkındalık elde etmek için uygulanan etkili bir yöntemdir. Günümüzde popülerlik kazanan transandantal meditasyon, Maharishi Mahesh Yogi tarafından Hindistan’ın Antik Vedik geleneğinden devşirilmiş bir teknik olarak bilinir.

Transdantal Meditasyon Nedir?

Transandantal meditasyonun en önemli özelliği, zihnin özgürleşmesini sağlamaktır. Bu meditasyon yöntemini diğerlerinden ayıran, kişinin kendinin farkına vararak zihinden özgürleşmeye ulaşmasıdır. Transandantal meditasyonda yer alan farkındalık kavramı aynı zamanda diğer uygulamalarda da yer alır. Meditasyonun uygulanma sıklığı kişinin tercihlerine ve uygunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak transandantal meditasyon söz konusu olduğunda 20 dakikalık periyotlar halinde günde iki kez yapılması tavsiye edilir.

Bu meditasyon tekniği genel olarak bir uzman gözetiminde yapılması önerilen türlerden biridir. Ancak dilerseniz zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde evde ya da iş ortamında da uygulayabilirsiniz. Transandantal meditasyonu düzenli hale getirmek için pes etmeden temel atmanız oldukça önemlidir.

Genel olarak tüm meditasyon türlerinin temelinde tekrar ve odaklanma vardır. Transandantal meditasyon esnasında birçok nedenden dolayı dikkatiniz dağılabilir. Böyle anlarda pes etmeden meditasyon adımlarını tekrar uygulayabilir ve zihninizin bağımsız hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Transandantal meditasyon tekniğinde kişi farkındalığa ulaşarak zihninin farklı bir boyuta geçmesini sağlar. Farklı bir boyuta geçen zihin artık bağımsız bir şekilde hareket edebilir. Uygulaması ve odaklanması zor olan bu meditasyon tekniği ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Uygulaması

Zihnin farklı bir boyuta geçmesini sağlayan transandantal meditasyon son yıllarda sıklıkla uygulanan yöntemlerin başında yer alır. Genelde bu meditasyon tekniğini uygulamak ve öğrenmek için uzman desteği ile başlangıç yapılır. Bunun için 7 adımdan oluşan bir transandantal meditasyon kursuna katılarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Genel olarak tüm meditasyon türlerinde odaklanmak ve başlamak oldukça zordur. Transandantal meditasyon uygulamasını ilk kez yapacağınız zaman odaklanmakta ekstra sorun yaşayabilirsiniz.

Belli bir uygulama alanına ihtiyaç duymayan transandantal meditasyon tekniğine alıştıktan sonra uygulama yapmak çok kolay bir hal alır. Farklı mekân ve zamanlarda kolayca uygulanabilen transandantal meditasyonu düzenli olarak yapmaya başlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek keyifli bir meditasyon deneyimine ulaşabilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

Transandantal meditasyonda öncelikle aklınıza gelen tüm düşünceleri susturmanız gerekir. İlk kez uygulama yapacaksanız biraz zorlanmanız normaldir.

Daha sonra düşünceleri susturmak ve engellemek için “mantra” olarak adlandırılan bir kelimeyi seçerek odaklanmaya başlayabilirsiniz. Kolaylık olması açısından “om” sesi etkili bir tercih olabilir.

Bu aşamadan sonra seçtiğiniz mantra sözcüğü tekrar ederek rahat bir pozisyona geçebilirsiniz.

Transandantal meditasyon için seçtiğiniz pozisyonun rahat olduğundan emin olmanızda fayda var.

Seçtiğiniz pozisyonda gözlerinizi kapatarak, belirlediğiniz kelimeyi tekrar edebilirsiniz.

Saf bilinç sınırına geldiğinizde zihinsel karmaşadan çıkarak, ruhsal bir iyileşme içine girdiğinizi hissedebilirsiniz.  

https://www.ifastin.com/