TAKİP ET
Vegan Keto Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Vegan Keto Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz diyet türlerinden biridir. Ketojenik diyet, diyet listesinden ziyade beslenme modeli olarak karışımıza çıkar. Hızlı yağ yakımı ile hızlı kilo vermeye odaklanan ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır? Vegan keto diyeti nasıl yapılır? sorularını sizler için yanıtladık.  

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat, yüksek yağ ve orta düzey protein içeren bir beslenme çeşididir. Kilo verme konusunda başarılı bir beslenme modeli olan ketojenik diyet vücuttaki yağların yakımını hızlandırır. Vücudumuzda ilk olarak karbonhidrat yakımı söz konusudur. Yağ yakımı son sırada yer alır. Bu nedenle kilo vermek zor bir hal alır. Ketojenik diyet yağ yakımına odaklanarak düşük karbonhidrat alımıyla vücutta yağ yakımını destekler. Bu nedenle günümüzde hızlı kilo verme amacıyla tercih edilir. 

Vegan Keto Diyeti Nedir?

Ketojenik diyet yağ yakımına odaklandığı için genellikle hayvansal gıdalar düşünülse de vegan beslenme de bu diyet türüne uyarlanabilir. Ketojenik diyette düşük karbonhidrat, orta düzey protein ve yüksek yağ oranı söz konusudur. Bu nedenle vegan ketojenik diyet bitkisel öğün planlarına dahil edilebilir. Vegan beslenmede hayvansıl gıda kullanımı söz konusu değildir. Bu nedenle düşük karbonhidratlı tüketim daha zordur. Ancak doğru bir ketojenik diyet planlaması halinde veganlar ketojenik diyet başarıyla uygulanabilir.

Ketojenik diyetin amacı dışarıdan karbonhidrat alımını azaltarak yağ yakımına odaklanmaktır. Karbonhidrat alımı azaldığında vücutta ketoz adında metabolik bir oluşum gerçekleşir. Vücudun ketoz durumuna geçmesi enerji ihtiyacının yağlardan karşılanması anlamına gelir. Ketojenik diyette karbonhidrat değeri ketosis durumuna erişmek için 20-50 gram arasında sınırlanmıştır. Bu sebeple ketojenik diyet diğer diyetlere göre daha fazla yağ yakar. 

Vegan Ketojenik diyette sadece sebze, meyve ve tahıl gibi bitkisel gıdalar tüketilir. Et, beyaz et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalardan kaçınılır. Veganlar ayrıca yağ oranı yüksek bitkisel ürünleri tercih eder. Hindistan cevizi yağı, avokado, çekirdek ve kuruyemiş gibi gıdaları tüketerek ketoz duruma erişebilir.

Vegan Keto Diyetin Yararları

Vegan ketojenik beslenmenin sağlık açısından birçok yararı vardır. Keto diyet kilo verme, kan şekerinin dengelenmesi, kalp rahatsızlıkları gibi riskli durumların azalmasını destekler. Obez çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada ketojenik diyet ile beslenen katılımcıların düşük kalorili beslenen katılımcılara kıyasla önemli seviyede daha fazla kilo verdiği ve yağ yaktığı ortaya konmuştur. 

Vegan Keto Diyette Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Vegan keto diyet uygulanırken karbonhidrat alımı ciddi bir şekilde azaltılır. Bunun yerine vegan protein kaynakları ve sağlıklı yağlar tercih edilir. Vegan ketojenik diyette hayvansal gıdalar; et, beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri yer almaz. Bununla birlikte hamur işleri, pirinç, makarna ve tahıllar, esmer ve beyaz şeker, meyve suyu, şekerli çay ve kola gibi gıdalardan da uzak durulması gerekir.

Vegan keto diyetinde meyve tüketimi de sınırlı olmalıdır. Orman meyveleri gibi bazı meyveler sınırlı olarak tercih edilebilir.

Vegan Ketojenik Diyette Tüketilebilecek Besinler

Vegan keto beslenmede Hindistan cevizi ürünleri, zeytinyağı, kuruyemiş yağları, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı tüketilebilir. Badem, Brezilya fındığı, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği tüketilebilir. Bununla birlikte yeşillikler, Brüksel lahanası, kabak, brokoli, karnabahar da tüketilebilen gıdalar arasındadır.
https://www.ifastin.com/