TAKİP ET
Vegan Ketojenik Diyet Rehberi
Vegan Ketojenik Diyet Rehberi

Ketojenik diyet son dönemlerde oldukça popülerleşen bir diyet türüdür. Ketojenik diyet programı ile zayıflamak isteyenler düşük karbonhidratlı ve yağ içeriği ise yüksek beslenirler. Ketojenik diyet doğru yapıldığı takdirde bazı hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırır. Bu sayede, ketojenik beslenme ile hem sağlıklı hem de fit olabilirsiniz.

Ketojenik diyette hayvansal gıdalardan yararlanılsa da bu beslenme türü vegan diyetlere de bitki bazlı yemek planlarına uyacak şekilde uyarlanabilir. Vegan diyetler, hayvansal ürünler içermeyen diyet türüdür. Yüksek yağlı ve orta derecede protein bazlı beslenme gerektiren ketojenik diyette biraz zor olsa da bitki bazlı yüksek yağ içeren besinlerin tüketilmesi mümkündür.

Vegan ketojenik diyet dikkatli bir planlamayla başarılı bir beslenme programı oluşturulabilir. Yanlış planlanması halinde vegan diyetler beslenme eksikliklerine ve sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Vegan ketojenik diyette uzmandan yardım almak sağlık açısından önemlidir.

Vegan Keto Diyeti Nedir?

Vegan beslenmede hayvansal gıdalar tüketilmemektedir. Bunun yerine bitki bazlı yiyecekler beslenmede yararlanılmaktadır. Bazı insanlar veganlığı etik kaygılar ya da dini hassasiyetler gibi farklı sebeplerle tercih ederler. Vegan beslenmede hayvansal ürünler yerine soya sütü, soya sütüyle yapılan soya yoğurdu, vegan maya, nişasta veya kabak/patates püreli karışımlar tüketilmektedir. 

Ketojenik diyette karbonhidrat değeri düşük, yağ içeriği yüksek ve orta derecede protein tüketilmektedir. Ketojenik diyette amaç vücuttaki yağları yakarak enerjiye dönüştürmektir. İnsan vücudunda ilk olarak glikoz enerjiye dönüştürülür.

Yüksek karbonhidrat tüketildiği takdirde vücut ilk olarak glikoz yakar. Ancak düşük karbonhidrat tüketildiğinde vücutta yeterli miktarda glikoz yer almadığı için vücut yağ yakmaya başlayacaktır. Böylelikle vücut ketosis durumuna geçecektir. Ketosiste vücut glikoz yerine yağ kullanmaya başlayacaktır. Karbonhidratlar genel olarak ketosis durumunu yakalamak için 20-50 gram arasında tüketilmektedir.

Ketojenik diyet türünde yüksek yağ içeriği gerektiğinden ketojenik beslenenler ağırlıklı olarak yüksek yağlı hayvansal ürünler, et, tereyağı, tam yağlı süt ürünleri, et, balık ve yumurta gibi ürünler tüketirler. Ancak vegan beslenmede hayvansal ürünlere yer verilmediği için yüksek yağ tüketimi de zorlaşacaktır.

Ancak veganlar da doğru programla ketojenik diyeti uygulayabilirler. Vegan beslenen insanlar sadece sebzeler, meyveler ve tahıllar gibi bitkisel gıdalar tüketebilirler. Yüksek oranda yağ alabilmek için hindistancevizi yağı, zeytinyağı, badem, zeytin, ceviz tüketebilirler.

Ketojenik diyetle ilgili şunu hatırlatmak gerekir, beslenme planı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu beslenme türü herkes için uygun olmayabilir. Bunun yanı sıra, vegan ketojenik diyeti doğru ve sağlıklı bir şekilde uygulayabilmek için uzman yardımı alınabilir. Uzmandan yardım alındığı takdirde sağlık açısından oluşabilecek risklerin önüne geçilmiş olur. Doktorunuza veya diyetisyeninize danışarak vegan ketojenik beslenme diyetini takip edebilir, sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Vegan Ketojenik Beslenmede Yer Alabilecek Yiyecekler

Yağlar: Zeytinyağı, kuruyemiş yağı, Hindistan cevizi yağı, MCT yağı, avokado yağı

Kuru yemişler ve tohumlar: badem, Brezilya fıstığı, ceviz, chia tohumu, macadamia fıstığı ve kabak çekirdeği

Hindistan cevizli yiyecekler: Tam yağlı Hindistan cevizi sütü, hindistan cevizi (şekersiz)

Nişasta içermeyen sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, Brüksel lahanası, kabak, brokoli, karnabahar

Vegan bitkisel yiyecekler: Hindistan cevizi yoğurdu, vegan yağı, vegan krem peynir

Kırmızı meyveler: Yaban mersini, böğürtlen, ahududu ve çilek

https://www.ifastin.com/