TAKİP ET
Vejetaryen Beslenme Çeşitleri
Vejetaryen Beslenme Çeşitleri

Vejetaryen beslenme, dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok kişinin tercih ettiği beslenme tarzları arasında yer alır. Bu beslenme tarzı en genel tanımıyla günlük beslenmede hayvansal kaynaklı gıdalar yerine bitkisel kaynaklı gıdaların tercih edilmesidir. Bu beslenme tarzını benimseyen kişiler; et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt, peynir, yoğurt, bal gibi hayvansal besinleri az miktarda tüketirler veya hiç tüketmemeyi tercih eder.

Sağlık veya başka nedenlerle tercih edilen bu beslenme tarzının kronik hastalık riskini en aza indirdiği bilinir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olan vejetaryen diyetini uygularken vücudunuzun ihtiyaç duyacağı mineralleri genellikle bitkisel ürünler tercih edilir. Örneğin, vejetaryen beslenmede protein ihtiyacını karşılamak için bezelye, fasulye, nohut ve mercimek gibi kurubaklagiller grubunda yer alan besinler tüketilebilir. Hayvansal gıdalar yerine tüketebileceğiniz bu besinler sayesinde kilo kontrolü de sağlayabilirsiniz.

Vejetaryen Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

Vejetaryenlik, tüketilen gıdalar açısından zaman içerisinde farklı çeşitlere ayrılmıştır. Vejetaryen beslenme türleri şu şekilde sıralanabilir:

·         Vegan Diyeti

Bu beslenme biçiminde hiçbir hayvansal kaynaklı gıda tüketilmez. Et ve et ürünleri, tavuk, balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra süt ve süt ürünleri, yumurta, bal gibi besinlerin tüketilmesini de reddeder. Hayvansal kaynaklı gıdaların yerine sebze, meyve, tahıl ve kurubaklagiller tercih edilir. Veganlar yalnızca hayvansal kaynaklı gıdalar değil, hayvansal kaynaklı tekstil ürünlerinin ve hayvanlar üzerinde test edilen kozmetik ürünlerinin kullanımını da reddeder.

·         Yarı Vejetaryen Diyeti

Hayvansal kaynaklı gıdalardan yalnızca et ve et ürünlerini tüketmeyen ancak hayvanlar tarafından üretilen yumurta, süt, bal gibi gıda ürünlerinin belirli bir kurala bağlı kalınmadan tüketildiği vejetaryen diyet türüdür.

·           Lakto-Vejetaryen Diyeti

Bu beslenme türünde hayvansal kaynaklı gıdaların tüketilmesi reddedilirken yalnızca süt ve süt ürünleri tüketilir.

·         Lakto-ovo-Vejetaryen Diyeti

Yalnızca süt, süt ürünleri ve yumurtanın tüketildiği bu beslenme çeşidinde bu gıdalar dışındaki hayvansal kaynaklı gıdalar tüketilmez.

·         Pesko Vejeteryen Diyeti

Et ve tavuk ürünleri tüketiminin reddedildiği ancak balık, süt ürünleri ve yumurta ürünlerinin tüketildiği beslenme çeşididir.

·         Omnivor Diyeti

Belirli bir kural dışında tamamen kişinin inisiyatifi doğrultusunda hayvansal kaynaklı gıdaların tüketimini reddeden diyet türlerinden biridir.

·         Fruitarian Diyeti

Yalnızca meyve tüketimine izin veren beslenme çeşididir.

https://www.ifastin.com/