TAKİP ET
Vejetaryen Beslenme Nedir?
Vejetaryen Beslenme Nedir?

Vejetaryen beslenme sadece dünyada değil ülkemizde de oldukça popüler bir beslenme tarzıdır. Sağlık veya başka nedenlerle tercih edilen bu beslenme türü, ile kronik hastalık riskini azalabilir, kilo vermeye yardımcıdır ve beslenme kaliteniz artabilir. Vejetaryen beslenme yaşamı başta obezite olmak üzere birçok sağlık problemlerine karşı olumlu etkiler gösterir.

Vejetaryen beslenme tarzı değişik sebeplerden dolayı tercih edilebilir. Sağlık açısından tercih edilebildiği gibi kilosunu korumak isteyenler ve hayvan ürünleri tüketmek istemeyenler bu beslenme türüne yönelmektedir. Son senelerde kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, kanser, şeker vb. gibi kronik hastalıklardan korunmak amacıyla da vejetaryen beslenme türü tercih edilmektedir. 

Vejetaryen beslenme, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketildiği bir beslenme türüdür. Vejetaryenlik, et tüketmeme ve tercihe bağlı olarak hayvan ürünlerinin (yumurta, süt ve süt ürünleri) tüketilmediği beslenme şeklidir. Vejetaryenliğin içinde türler bulunmaktadır. Vejetaryenler kendi içlerinde tükettikleri ürünlere göre farklı olarak gruplandırılmaktadır.

Vejetaryen Beslenme Türleri

Veganlar: Katı vejetaryendirler. Hiçbir hayvansal kaynaklı besin tüketmezler. Et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinin yanı sıra bal gibi tüm hayvansal ürünler tüketilmemektedir. Diyet tahıllar, meyve ve sebze ile kuru baklagiller tüketilmektedir. Dünyada ve ülkemizde vegan diyeti uygulayanların sayıları azdır. Ayrıca, veganın alt sınıfları da mevcuttur.

Lacto-ova Vejetaryen Beslenme: Günümüzde en çok uygulanan vejetaryen beslenme türüdür. Bu beslenme türünde et, balık ve kümes hayvanlarının tüketimi sonlandırılır. Ancak yumurta ve süt ürünlerinin tüketimi yapılabilmektedir.

Lacto-Vejetaryen Beslenme: Et, balık, kümes hayvanları ve yumurta tüketilmemektedir. Ancak süt ve süt ürünleri tüketilebilmektedir.

Ova-Vejetaryen Beslenme: Bu beslenme şeklinde bitkisel besinlerle birlikte yumurta da bulunur. Et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri tüketilmemektedir.

Pesko Vejetaryen Beslenme: Bu beslenmede kırmızı et ve kümes hayvanları tüketilmemektedir. Ancak balık türleri, midye su ürünleri ve yumurta ve süt ürünleri tüketilebilmektedir.

Fleksitaryen Beslenme: Ara sıra et, balık veya kümes hayvanlarının tüketilebildiği hayvansal besin tüketimini içeren vejetaryen diyetidir.

Vejetaryen Beslenmenin Sağlığa Etkisi

Vejetaryen beslenme doğru ve dikkatli uygulandığı takdirde sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Dikkatli planlanmazsa sağlık açısından sıkıntılar doğurabilir. Vejetaryen beslenme türünde sağlıklı bir vejetaryen diyeti uygulandığı ve öneriler takip edildiği takdirde sağlık için yararlıdır. Sebze, meyve, kuru baklagiller ve tahıl ürünlerinin doğru tüketimi sağlıklı beslenmeyi beraberinde getirir. Ancak vejetaryen beslenmede protein tüketimine dikkat edilmeli, bitkisel protein kaynaklarından doğru miktarda tüketilmelidir.

Vejetaryen beslenme tarzında kişilerin B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir, çinko gibi besin ögelerinin alımında dikkatli olunmalıdır. Bunların yeterli alınmaması durumunda sağlık problemleriyle karşı karşıya kalınabilir. B12 vitamini alımında dikkatli olunmazsa sinir sisteminde kalıcı hasarlara yol açılabilmektedir. Bu nedenle vejetaryen beslenmede B12 vitamini unutulmamalıdır.

D vitamini yine bu türünde dikkat edilmesi gereken vitaminler arasındadır. D vitamini kalsiyum ve fosforun vücutta emilerek kullanılmasına yardımcıdır. Bazı süt ürünleri D vitamini ile zenginleştirilmiştir. D vitaminini bu ürünlerden tüketemiyorsak mümkün olduğunca güneş ışığından yararlanmak gerekir.

https://www.ifastin.com/