TAKİP ET
Volümetrik Diyet Nedir?
Volümetrik Diyet Nedir?

Volümetrik diyet ya da diğer bir deyişle Hacim Diyeti; doyana kadar yemek yeme mantığına dayanmaktadır. Besinleri yasaklayan diyetlerin aksine Volümetrik diyet, sınırlamalar koymanın uzun vadede bir yarar sağlamayacağını belirtmektedir. Aç ve mutsuz olunan katı diyetlerin, kişiyi eski alışkanlıklarına döndüreceği düşünülmektedir.

Volümetrik diyet mantığında vurgulanan tokluk, yani doymuşluk hissi; tabaklarımızı kalori açısından zengin olmayan yiyeceklerle doldurmak anlamına gelmektedir. Dolayısıyla incelirken daha az değil, daha çok yiyebilmeniz sağlamış olmaktadır. Ancak yine de herkese uygun bir diyet olduğunu söylemek doğru değildir. Diyetisyenler, volümetrik diyet için uygun olunup olunmadığını belirledikten sonra kişiye bu diyeti önerebilmektedir. Çünkü, volümetrik diyet yapılırken de kişiye özel yöntemler belirlenmektedir.

Volümetrik Diyet Besin Grupları Nelerdir?

Volümetrik diyette 4 farklı besin grubu bulunmaktadır ama bu besin gruplarının her biri de birbiriyle ilişki içerisinde olmaktadır. Çünkü, aslında bu dört temel grup volümetrik diyetin de ana hatlarını oluşturmaktadır. Bu gruplar şu şekilde sıralanabilir;

Çok Düşük Yoğunluklu Besinler

Çok düşük yoğunluklu besinler; glisemik indeksi düşük sebze ve meyveler, et sulu çorbalar, light süt ve süt ürünlerinden meydana gelmektedir.

Düşük Yoğunluklu Besinler

Düşük yoğunluklu besinler; tahıllar, az yağlı et, az yağlı peynir, tam tahıllı ürünler, kurubaklagiller şeklinde düşünülebilmektedir.

Orta Yoğunluklu Besinler

Orta yoğunluklu besinler; glisemik indeksi yüksek sebze ve meyveler, yağlı et, yağlı peynir, dondurma gibi besinleri kapsamaktadır.

Yüksek Yoğunluklu Besinler

Yüksek yoğunluklu besinler; beyaz unlu mamuller, çikolata, kuruyemişler, yağlı besinler şeklinde sıralanmaktadır.

Ayrıca, 2. gruba ağırlık vermek, 3. ve 4. gruptaki besinleri minimumda tüketmek volümetrik diyetin esaslarını meydana getirmekte ve beslenme danışmanı kontrolünde gerçekleşen volümetrik diyet, 4 besin grubundaki gıdaların ihtiyaçlara göre tüketilmesi şeklinde özel olarak hazırlanmaktadır.

Volumetrik Diyetin Kuralları Nelerdir?

Volümetrik diyet meyve, sebze, az yağlı çorba, yağsız et, yumurta, kurubaklagil, az yağlı süt ve süt ürünleri ağırlıklı bir diyet programı olmaktadır. Volümetrik diyet listesinin temel kuralları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

Volümetrik diyet yapılırken yalnızca gerçekten acıktığınızda yemek yemeniz gerekmektedir ve açlık sinyallerini dikkatli bir şekilde takip etmeniz önem arz etmektedir. Suyu, hayatınızın merkezine koymanız ve yavaş yemeği öğrenmeniz diyetin işleyişi bakımından çok önemli olmaktadır. Diyet esnasında seçeceğiniz malzemenin kalitesine dikkat etmeniz ve alışverişe zaman ayırmanız diyet üzerinde olumlu etkiye sahip olmaktadır.

Rafine şeker içeren, yağlı, fazla tuzlu besinlerden olabildiğince kaçmanız, doymuş yağları hayatınızdan çıkarmanız ve alkolü azaltmanız gerekmektedir. Evinizde her zaman volumetrik gıdalardan bulunmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda da güne kaliteli bir kahvaltıyla başlayarak, öğle yemeğinde arzu ettiğiniz şeyleri yemeniz diyet açısından verimli olacaktır.

Ağır kremalı pastalar yerine, hafif bir sütlü tatlı ya da meyveli bir pastayı tercih etmeniz ve yatağa tok karna girmeniz de sizi daha verimli olacak ve olumlu etkileyecektir.

Ayrıca volümetrik diyet yapılırken her öğün yemeklerinizin yanında salata tüketmeye ve ara öğünlerde meyve yemeye dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Lif oranı ve su miktarı fazla olan sebzeleri tercih etmeniz ve tabii ki diyeti uzman diyetisyenlerin kontrolünde yapmanız da önem arz etmektedir.

https://www.ifastin.com/