TAKİP ET
Vücudu Toksinlerden Arındıran Besinler
Vücudu Toksinlerden Arındıran Besinler

Vücuttaki toksinleri atan yiyecekler aynı zamanda yağ yakan yiyecekler olarak da anılmaktadır. Toksinler vücutta kaldıkça etrafı yağla çevrilmekte, vücut savunma mekanizmalarının doğal bir davranışı olarak vücuda zarar vermesi önlenecek yerlerde barındırılmaktadır. Bu işi yapan başlıca organ elbette karaciğerdir.

Karaciğer zararlı maddelerden kanı temizlemesinin yanında, vitaminleri ve demiri depolaması ve depolanmış şekeri vücudun kullanabileceği şekere döndürmesi açısından da oldukça önemli olmaktadır. Sağlığımızın kalitesi, doğal olan besinlerin tüketilmesinden geçmektedir. Eğer karaciğeri temizlemek, vücudumuza tepeden tırnağa detoks yaptırmak ve genel sağlık kalitenizi yükseltmek istiyorsanız sizler için fikir oluşması açısından kısaca birkaç besini derledik.

Domates

C vitamini bakımından zengin domates, kalp sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Üstelik içeriğindeki likopen sayesinde serbest radikallerin hasarlarını önlemeye konusunda da yardımcı olmaktadır.

Kuşkonmaz

İçeriğindeki bileşenler sayesinde vücuttan toksin maddelerin atılmasını sağlamaktadır.

Üzüm

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Karaciğerin işlevini geliştirir. Kolesterol seviyelerini düzenler, kanı ve dokuları temizler.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak, bilinen en etkili antioksidan ve antibiyotik maddesi olan alisin, bunun yanında selenyum ve karaciğer enzimlerini harekete geçiren sülfür içermektedir. Bilinmesi gereken nokta, sarımsağı bütün yutmanın ya da doğrudan yemeğe karıştırmanın çok etkili olmadığı noktasıdır.  Alisinin bilinen özelliği güçlü bir antioksidan ve antibakteriyel olması nedeniyle, karaciğeri temizlemesi, dolaylı etkileri ise buna bağlı olarak ortaya çıkan, genel sağlık seviyesinin yükselmesinde etkili olmasıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler çok miktarda klorofil içermektedir. Klorofil de safra üretimini artırarak vücuda farklı yollardan giren diğer kimyasalları nötrlemede yardımcı olmaktadır.

Elma

Kabuğunda pektin bulunan elma, karaciğeri temizlemekte ve sindirim yolundan birçok toksinin atılmasını sağlamaktadır.

Greyfurt

Glutatyon, çeşitli antioksidanlar ve vitamin C içeren greyfurt, karaciğer temizliği yapan diğer besinlerden biri olmaktadır. Taze sıkılmış bir bardak greyfurt suyu, vücuttaki toksinlerin atılmasına etkisi ise oldukça büyüktür.

Ananas

Tropik meyvelerden biri olan ananas tam bir vitamin ve mineral deposudur. İçerdiği bromelain sayesinde sindirimi hızlandırmaya yardımcı olmakta, vücutta oluşabilecek iltihapları ve şişkinlikleri de azaltmaktadır. Sadece bu meyvede bulunan bazı enzimler sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırmaktadır.

Zerdeçal

Antioksidanlar, anti-enflamatuvar maddeler ve önemli besin değerleri bakımından çok zengin olmaktadır. Genel anlamda zerdeçal, vücudumuzdaki toksinleri atmanın en etkili yollarından birisi olarak kabul edilmektedir. Zerdeçal birçok yemeğe baharat olarak kullanabilmekte ya da bir kâse yoğurt üzerine 1- 2 çay kaşığı ekleyerek tüketilmektedir.

Zencefil

Bağırsak hareketini artırmaktadır, metabolizmayı hızlandırmaktadır, atık maddelerin atılımını kolaylaştırmaktadır.

Tarçın

Tarçın, demir, kalsiyum ve magnezyumdan zengindir. Yağ asitlerinin parçalanmasını kolaylaştırmakta, şeker metabolizmasını düzenleyerek karaciğerin iş yükünü azaltmaktadır.

Kurt Üzümü

Portakaldan çok daha fazla C vitamini içermektedir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor gibi faydalı birçok elementi içermektedir. Havuçtan daha iyi bir A vitamini öncülü olan beta karoten kaynağı olmaktadır ve karaciğeri korumaktadır.

https://www.ifastin.com/