TAKİP ET
WW (Weight Watchers) Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
WW (Weight Watchers) Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Weight Watchers diyeti dünya çapında bilinen ve günümüzde en popüler diyetler arasında gösterilen bir beslenme programıdır. Bu diyet türünde tüm gıda değerleri puan yöntemiyle belirlenir. Bu sayede puan sistemine göre hızlı ve etkili kilo verme amaçlanır.

İngilizcede ‘kilo takipçileri’ olarak isimlendirilen “weight watchers” sözcüklerinin kısaltmasını oluşturan WW diyeti, Brooklyn’de ortaya atılmıştır. Uzmanlar tarafından onaylanan bu diyet ile her yıl birçok insan kilo vermektedir.

Bu diyette tüketilen her besinin bir puanı mevcuttur. Bu diyete göre en düşük puanda kalarak kilo vermek amaçlanır. Bu diyet programı en iyi kilo kaybedilen diyetler arasında ilk sırada yer alır. WW diyeti, klasik diyetler yerine farklı ve eğlenceli diyet arayışına girenler için oldukça iyi bir alternatif oluşturur.

WW Diyeti Nasıl Uygulanır?

WW diyeti uygulaması diğer diyet programlarına göre daha kolay bir diyet türüdür. Weight Watchers diyet programında sağlıklı ve düşük puanlı yiyeceklere yönelmeniz gerekir. Hemen hemen bütün besinlere uygulanmış bir puan mevcuttur. Günlük tabloda 25-30 puana sahip bir beslenme rutini ile aylık olarak ortalama 4-6 civarında kilo vermeniz mümkündür.

WW diyetinde her besinin bir puanı mevcuttur. Bu diyet türünde yasaklı besin bulunmaz. WW diyetinde amaç tükettiğimiz besinlerin puan toplamını düşük tutmaya çalışmaktır. Gün içerisinde tüketilen besin puanları ne kadar düşük olursa kilo kaybının da o kadar yüksek olması söz konusudur.

WW diyet sistemindeki akıllı puan sistemi, gıdalara kalori, yağ, protein ve şeker içeriği gibi etkenlere bağlı olarak puanlar vermektedir. Diyete başlamadan önce yaş, boy, cinsiyet ve kilo hedeflerine bağlı olarak günlük belirli bir puan hedefi konulur. Gün içerisinde tüketilen yiyeceklerde bu puanın üzerine çıkmadan kilo vermek hedeflenir.

WW diyeti, sıfır puan yiyeceklerin tüketilmesine teşvik eder. Sevilen yiyecekleri kısıtlamayan bu diyette az puan alarak başarılı oluyorsunuz. Bu diyette istediğiniz her şeyi puanlama sistemi göz önünde bulundurarak tüketebilirsiniz.

Bu diyette meyve ve sebzeler sıfır puan sayılır. Sıfır puanlı yiyeceklerden dilediğiniz kadar tüketebilmeniz mümkün. Kalori değeri, yağ oranı yüksek yiyecekler ise daha yüksek puana sahiptir. Yüksek puanlı yiyeceklerden mümkün olduğunca az tüketerek az puanlı yiyeceklere yönelebilirsiniz.

Diyet ve yaşam tarzınızı değiştirmek, yavaş ve etkin kilo vermek istiyorsanız bu diyet ile zayıflayabilirsiniz. Bu diyette eğlenceli ve farklı olmasının yanı sıra ekip olarak da motive olmanız mümkündür.  Bu diyet türünde bir diğer puanlama ise “fitpoints”. Bu puan da spor ve egzersiz yaptığınızda aldığınız puan türüdür.

Bu Diyeti Kimler Yapabilir?

WW diyetini yapabilmek için sağlıklı olmak oldukça önemlidir. Kendinize uygun ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturarak rahat bir şekilde kilo verebilirsiniz. Hem sağlık hem de kilo verme nedeniyle diyabet hastaları bu diyeti gönül rahatlığıyla yapabilmektedir.

https://www.ifastin.com/