TAKİP ET
Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon
Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Meditasyon geçmişten beri uygulanan ve insan ruhunun derinliklerine ulaşılmasını sağlayan en etkili uygulamaların başında yer alır. Stresle başa çıkmak ve bedensel sağlığı korumak için birçok insan meditasyonun iyileştirici gücünden yardım alır. Meditasyon yapmak isteyenlerin pek çoğu bu uygulamaya nasıl başlayacağı hakkında bilgi sahibi olmayı ister.

Daha önce meditasyon yapmayan insanlar için başlangıç ve alışma süresi biraz zorlayıcı olabilir. Meditasyona ilk başlayan insanlar belli bir süre zihninin bu uygulamaya karşı koyduğunu fark edebilir. Özellikle meditasyona odaklanacağınız esnada zihninizin nasıl davrandığını görebilirsiniz. Meditasyona başlangıç aşamasında düzenli olarak tekrar yapmak alışmanız açısından önemli bir adımdır.

Genel olarak meditasyona yeni başlayan insanlar için meditasyon süresi biraz uzun gelebilir. Meditasyon süresi kişinin tercihlerine göre değişse de başlangıç için kısa süreli uygulamalar daha sürdürülebilir olacaktır. Genelde meditasyon için 20 dakikalık uygulamalar daha sürdürülebilir. Yeni başladığınız zamanlarda 5 dakika ile sınırlandırmak ilerleyen dönemler için daha sağlıklı olacaktır.

İlk kez meditasyon yapacaklar için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Özellikle duruş, odaklanma ve ortam gibi detaylara önem vermenizde fayda vardır. Meditasyona başlamadan önce aşağıdaki aşamalara dikkat edebilirsiniz.

Ortam Koşulları

Meditasyon yapılan ortam koşullarının uygun olması etkili sonuç almanız açısından büyük önem taşır. Bulunduğunuz ortamın sessiz ve uyarıcıdan uzak olması meditasyonun gerçekleşmesine katkıda bulunur.

Meditasyon yapılan alanın büyük ya da küçük olması fark etmez. Ancak bulunduğunuz ortamın sessiz olmasında fayda var.

Ortam koşullarını hazırlarken kendinizi en rahat hissettiğiniz bir köşeyi meditasyon için seçebilirsiniz.

Meditasyon yapacağınız zemini rahatça oturabileceğiniz alanlar arasından seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Meditasyon Esnasında Dikkat Edilecekler

Meditasyona başlayan birçok insan dikkatini dağıtacak nesnelerin varlığından şikâyet edebilir. Bu nedenle boş bir oda, bahçe ya da ağaç altını tercih etmenizde fayda var.

Sağlıklı bir şekilde meditasyonu sürdürmek için oturma pozisyonu büyük önem taşır. Oturduğunuz esnada leğen kemiğinizi hissettiğinizden emin olun.

Meditasyon sırasında müzikten destek almak daha kolay bir şekilde adapte olmanız açısından önemlidir.

Uygulamaya başladığınızda zihninizi arındırmak ve odaklanmak için tek bir sözcüğe odaklanmanız gerekir. Bunun için en çok tercih edilen “om” sözcüğünü kullanabilirsiniz.

Meditasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Meditasyona başlamak isteyen birçok insan detaylara önceden sahip olmayı ister. Bu sayede meditasyonu kusursuz ve kesintisiz hale getirebilirsiniz.

Uygulama yaparken meditasyonun süresini önceden belirlemenizde fayda var.

Genel olarak meditasyonlar 20 dakikalık sürelerle yapılır. Bunun yanı sıra, daha uzun ya da 5 dakika gibi kısa bir süreyi de tercih edebilirsiniz.

Kişinin zihnini boşaltması ve odaklanması açısından meditasyona uygun müzikler etkili bir tercih olabilir. Özellikle doğa sesleri, enstrümantal müzikleri seçebilirsiniz.

Meditasyondan beklediğiniz etkiyi görmeniz için düzenli olarak tekrarlamanız gerekir. Bu nedenle tek seferde meditasyonun amacına ulaştığını göremeyebilirsiniz.

Meditasyon genel olarak içsel bir yolculuk olarak ifade edilir. Başlangıç için odaklanma ve meditasyonu sürdürme sorunları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle pes etmeden düzenli olarak tekrar etmeniz alışmayı kolaylaştıracaktır. 

https://www.ifastin.com/