TAKİP ET
Yeni Başlayanlar İçin Temel Yoga Terimleri Sözlüğü
Yeni Başlayanlar İçin Temel Yoga Terimleri Sözlüğü

Yoga, pozlar ve meditasyon aracılığıyla fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir şifalandırma yöntemidir. Yoga, zihinsel ve fiziksel bir yolculuk olarak tanımlanır. Yoga yapmak fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlar. Yoga öğretisi 8 aşamadan oluşur. Günlük koşuşturma içerisinde yoga ile zihninizi ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Yogaya başlayan birçok insan yoga ile ilgili terimler hakkında bilgi almak ister. Yogada bazı pozları anlatırken Sanskrit terminolojisi kullanılır. Sıklıkla kullanılan Sanskritçe kelimelerin ve terimlerin anlamlarını bilmek pratikte işinize yarar. İşte, yeni başlayanlar ve merak edenler için yoga terimleri.

Temel Yoga Terimleri

Asana: Sanskritçe duruş, poz anlamlarına gelmektedir. Yoga pratiği esnasında yapılan pozlara asana adı verilmektedir.

Bandha: Kilit anlamına gelmektedir. Enerjinin bedendeki blokajlı yerlere girmesini sağlamakta ve bedeni desteklemektedir. Bir bandha uygulamasında vücudun belli bir alanına enerji akışı engellenmekte ve bandha bırakıldığında ise artan bir basınçla enerjinin vücuda daha güçlü bir şekilde taşınması sağlanmaktadır. Ancak, Bandha çalışmaları ileri seviye uygulamalar olduğundan başlangıç seviyesi için uygun olmamaktadır.

Çakra: Kelime anlamı bakımından tekerlek, dönüş anlamına gelmektedir. Aynı zamanda da bedenimizde bulunan enerji merkezlerine çakra adı verilmektedir.

Dhrishti: Bakışlar için odak noktası oluşturma, bakışları sabitleme tekniği olmaktadır.

Karmik: Sözcük anlamı olarak kişinin biriktirdikleri anlamına gelmektedir. Karmik izler, geçmişte kapanmamış olayların bugüne taşıdığımız izler olarak ifade edilmektedir.

Mantra: Man düşünmek, mantra ise düşünceleri tekrarlamak gibi bir anlama gelmektedir. Sesin vibrasyonundan yararlanılarak medite olmak için kullanılmaktadır.

Mudra: Kelime anlamı olarak Sanskrit dilinde mühür, işaret anlamına gelmektedir. Mistik mühür olarak tanımlanan mudraların bazıları tüm vücutla yapılırken çoğu eller ile yapılmaktadır.

Nadi: Sanskrit dilinde kanal, tüp anlamına gelmektedir. Nadi, hayat enerjisi olarak tanımlanan prana / chi ’nin aktığı kanal sistemi olmaktadır.

Namaste: En derin saygı ifadesi olmaktadır ve seni saygıyla selamlıyorum anlamına gelen bir kelime olarak kullanılmaktadır.

Om: A-U-M seslerinin kelime karşılığı olmaktadır. Uyanıklık, düş görme, düşsüz uykuyu temsil etmektedir. Aynı zamanda da evrenin yaradılışında duyulan ilk ses olduğuna inanılmaktadır.

Prana: Yaşam enerjisi yani chi olarak ifade edilen enerjinin bir formunu temsil etmektedir ve bu güç canlı cansız her şeyin içinde var olan bir güçtür.  

Pranayama: Genellikle nefes kontrolü olarak tanımlanmaktadır. Prananın boyutunun uzayıp genişlemesini ifade etmektedir.

Samadhi: Yoganın sekiz katlı yolundaki son adım samadhi’ye erişmek olarak ifade edilmektedir. Samadhi, yüksek bilinç, aydınlanma, kurtuluş, birlik, bir olma gibi isimlerle anılmaktadır. Sonsuz huzur ve mutluluk, ilahi olanla birleşme şeklinde tanımlanabilmektedir. Ben ya da benlik egosu ortadan kaldıran, tam anlamı ile birlik bilincine varma olarak açıklanabilmektedir.

Vinyasa: Özel bir şekilde yerleştirmek anlamına gelmektedir. Asanaların pratik boyunca nefesle koordineli olarak yapılması olarak da düşünülebilmektedir.

https://www.ifastin.com/