TAKİP ET
Yeni Başlayanlar İçin Yoga Rehberi
Yeni Başlayanlar İçin Yoga Rehberi

Yoga, tarihi çok eskiye dayanan bir felsefedir. Yaklaşık 5 bin yıl öncesine dayanan yoğa, zihinsel, bedensel ve ruhsal bağlantıyı sağlayarak vücudu ve zihni güçlü ve zinde tutmanızı sağlar. Fiziksel ve zihinsel açıdan pek çok faydası bulunan yoga bazı pratikler içerir. Peki, yoga nedir? Yoganın faydaları nelerdir? İşte, yeni başlayanlar için yoga rehberi.

Yoga Nedir?

Yoga zihni ve bedeni rahatlatmak, negatif enerjiden arındırmak için tercih edilen bir öğretidir. Doğru nefes ve doğru duruş teknikleriyle oldukça eski bir felsefeye dayanan yoga zihinsel ve bedensel olarak rahatlama sağlar. Yoga, fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamanın yanı sıra mutlu hissetmek ve sağlıklı yaşamak için de uygulanan bir yöntemdir.

Yoga, 8 basamaklı bir yol olarak karşımıza çıkar. Bu basamaklar asanalar, nefes teknikleri, meditasyon, duyuları kontrol altına alma gibi fiziksel ve zihinsel pratiklere odaklanır. Yoga stresle baş edebilmek amacıyla bir süreliğine kaygılarımızdan ve düşüncelerimizden arınmayı, bedenen ve zihnen sakinleşmeyi ve anda kalmayı sağlar.

Yoga doğru nefes alma ve doğru duruşu öğretir. Aynı zamanda düşünce tarzınıza da etki ederek kaygı, endişe ve stresten kurtulmanızı sağlar. Yoga ile zihninizi ve bedeninizi negatif etkilerden arındırarak yenilemek mümkün.

Yeni Başlayanlar İçin Yoga İpuçları

Yogaya yeni başlıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Yogaya yeni başlıyorsanız teknikleri doğru yapabilmek ve olası sakatlıkların önüne geçebilmek için yoga eğitmeni ile başlamak en sağlıklısıdır. Bu sayede yoga tekniklerini uzmandan öğrenir, olası incinme ve sakatlıkların önüne geçmiş olursunuz.

İlk aşamada yoga için kendinize bir mat alarak işe koyulabilirsiniz. Bedeninizi sert zemine karşı koruyacak ve kaymaz yapıda mat ile yogayı daha doğru ve sağlıklı biçimde yapabilirsiniz. 

Yoga yaparken rahat kıyafetler tercih etmek de oldukça önemlidir. Hareket alanınızı kısıtlamayacak kıyafet ve aksesuarlar yerine nefes alan ve ter emici kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bu sayede yoga hareketlerini daha doğru yapabilirsiniz.

Yoga yaparken ortamın sessiz ve sakin olmasına dikkat etmek gerekir. Yogada zihin ve bedenin günlük yaşamdan uzaklaşarak arınması söz konusudur. Bu ortamı oluşturmak ve yoga atmosferi yaratmak için mum ışığını kullanabilir ve yogaya uygun rahatlatıcı, gevşetici müzikler eşliğinde egzersizlere başlayabilirsiniz.

Yogaya ilk başladığınızda kaslarda gerilme ve hareketleri yaparken zorlanma söz konusu olabilir. Bu hareketleri yapmak zamanla sizin için daha kolay bir hal alacaktır. Ancak hareketleri yaparken hala ağrı çekiyorsanız ve yoga seansının ardından da bu ağrılar devam ediyorsa bir uzmana danışmakta fayda var. Yoga esnasında ani hareketler yapmak yerine kendi vücudunuzu tanıyarak ne kadar esnek olduğunuzu keşfetmeniz gerekir. Böylelikle sakatlık veya ağrıların önüne geçmiş olursunuz. Bunun için yogaya yeni başladıysanız bir yoga eğitmeni eşliğinde hareketleri yapmanız ve bu süreçte bedeninizi tanımanız son derece önemlidir.

https://www.ifastin.com/