TAKİP ET
Yoga İçin Hangi Kıyafetler Seçilmelidir?
Yoga İçin Hangi Kıyafetler Seçilmelidir?

Yoga için nasıl bir kıyafet tercihi yapılması gerektiğine gelmeden önce kısaca yoganın ne olduğuna bakılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yoga Nedir?

Yoga belli başlı disiplin ve sistemler dahilinde, zihin ve beden farkındalığını sağlamak maksadıyla nefes metotları kullanılarak yapılan bir rahatlama çalışmaları bütünüdür. Ancak, en temel ifade ile yogayı 5 temel ilke ile açıklamak daha mantıklı bir yöntem olacaktır. Bu ilkeler;

Doğru egzersizler; kişinin beden, zihin ve ruhsal hayatına fayda sağlamaktadır.

Doğru nefes; derin, yavaş ve ritmik olmak zorundadır. Çünkü, bu yaşamsal gücü ve zihinsel berraklığı arttırmaktadır.

Doğru gevşeme; derin olarak tüm kasları gevşeterek gerçek manada sinir sistemi yenilenebilmekte ve derin bir iç huzura ulaşılmaktadır.

Doğru beslenme; yüksek standartta bir sağlığa kavuşmanıza, zekanızın keskinleşmesine ve zihnin sükunete ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Doğru Düşünce ve Meditasyon; zihin düzenli odaklanma ve meditasyon uygulamaları ile mükemmel bir şekilde kontrol edilebilmektedir.

Yogada durmak bilmeyen düşünce akışımızı disipline etmek, odaklanmak, fiziksel ve ruhsal gerginlikleri üzerinden atmak temel alınmaktadır. Düzenli yapılan pratikler sayesinde gözle görülür şekilde sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olan bedenin yanı sıra iç organlar da sağlıklı çalışmaya başlayacaktır.

Yoga yapmaya başlamak, zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak bir çeşit iyileşme, güçlenme, arınma süreci içine girmek anlamına gelmektedir. Aynı zamanda herkesin ihtiyacına cevap verebilecek, kişinin kendi başına uygulayabileceği, mantıksal ve sistematik çözümler üretebilmesini sağlamaktadır. Huzursuz bir akla sahip olan kişiye sakinlik, hastalığı olan kişiye sağlık, öğrenci ve iş yaşantısında daha derin bir konsantrasyon gücü vermektedir. Yoga, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmenin, en güzel yollarından biridir.

Yoga İçin Nasıl Kıyafetler Seçmeli ve Hangi Aksesuarlar Kullanılmalı?

Yoga, temelde sizi sıkmayacak, rahat yapılması gereken bir egzersiz olduğu için seçeceğiniz kıyafetlerinizin içinde hareket özgürlüğünüzün kısıtlanmaması gerekmektedir. Bu nedenle ferah kıyafetler tercih etmeniz vazgeçilmez bir unsur olmaktadır.

Nefes alabilen ve sizi terletmeyen kumaşlara sahip ürün seçimleri ile egzersiz sırasında rahatsızlık hissetmenizi kolaylıkla engelleyebilirsiniz. Bu sayede de geriye yalnızca yapılan egzersize odaklanmak kalır.

Nefes alabilen kumaşa sahip ve yüksek beli sayesinde hareket esnasında maksimum rahatlık elde edeceğiniz yoga taytları, tüm vücudu toparlayıcı ve tek parça tercih edenler için uygun tulumlar ve tiril tiril kumaşlı şalvarlar vücudunuzun bir parçasıymış gibi hareket özgürlüğü kazandıran tasarımları ile alacağınız her pozisyonun verimliliğini artıracaktır.

Yoga için seçilecek üst kıyafetlerinin de aşırı bol ve dar olmaması gerekmektedir. Giysileriniz bedeninize uygun olmalı ve çalışırken sizi bunaltmaması gerekmektedir. Nefes alabilen kumaşları ile sizi rahatsız etmeyecek esneme özelliğine sahip atlet/t-shirtler ve çift taraflı giyimi ile her türlü kombine uygun sporcu büstiyerleri tercih etmeniz verimliliğinizi en üst noktaya çıkarmanızı sağlayabilecektir.

Aynı zamanda, doğal kauçuktan üretilmiş havlumsu bir dokuya sahip ekolojik ve çamaşır makinasında yıkanabilir kumaşlardan olması ile hijyenik yoga matları, pozlarda derinleşmeyi kolaylaştıracak yoga çemberi ve hareket esnasında yardımcı yoga kemerleri gibi aksesuar kullanımı yapacağınız pratiğe odaklanmanızı ve huzurlu hissetmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

https://www.ifastin.com/