TAKİP ET
Yoga Nedir? Yoganın Aşamaları Nelerdir?
Yoga Nedir? Yoganın Aşamaları Nelerdir?

Son dönemlerde yaygın olarak uygulanan ve geçmişi oldukça eskiye dayanan yoga ile ilgili pek çok şey merak edilmektedir. Doğayla iç içe, evde veya huzurlu bir atmosferde yapılabilen yoga ile hem formunuzu koruyabilir hem de ruhunuzu dinlendirerek gündelik yaşamın stresinden arınabilirsiniz. Peki, yoga nedir? Yoga nasıl yapılır? Yeni başlayanlar için yoga rehberi

Yoga Nedir?

Yoga fiziksel ve zihinsel gelişimi destekleyen Uzak Doğu öğretisi olarak karşımıza çıkar. Son dönemlerde Hindistan’ın kadim uygarlıkları arasında yer alan Sarasvati medeniyetinde ortaya çıkmış ve günümüze ulaşmıştır. Yaklaşık 4000 yıllık bir tarihe sahip olan yoganın temel amacı zihnin rahatlaması ve bedenin gevşemesidir.  

Yoga, zihinsel ve fiziksel olarak iyileşmek için uygulanan bir öğretidir. Sağlıklı kalmak, stresi azaltmak, güç ve esnekliği artırmak için hazırlanmış egzersizleri içerir. Zihin ve bedende farkındalık ve uyum yaratmaktır. Zaman ve mekân fark etmeden istenilen her mekânda yapılan yogada nefes almaya odaklanarak sürekli düşünen ve analiz eden zihni devre dışı bırakmak söz konusudur. Yoga yapan kişilerde farkındalık artar.

Yoganın 8 Basamağı Nedir?

Yoga, pozlar ve meditasyon aracılığıyla zihnin sakinliğe ulaşmasını sağlamaktadır. Yoga fiziksel olarak uygulansa da sağladığı faydalar zihinsel olarak etki sağlar. Yoga, zihin ve bedenle çıkılan bir yolculuk olarak tanımlanabilir. Yolculuk olarak tanımlanan yoga öğretisinde 8 aşama vardır.

Yama: Sekiz adımdan oluşan yoga yolculuğunun ilk aşaması olan yama, yoganın temel prensiplerini içerir. Bu aşamada kişi kendini dünyevi zevklerden uzaklaştırır. Zihinsel bir farkındalık kazanmayı amaçlar. Yoga, kişinin farkındalığını artırmayı hedeflediği için bu aşamada kişinin farkındalığının artması söz konusudur. 

Niyama: Yoganın ikinci aşaması alan niyama, kişisel disiplini ön plana çıkarır. Kişinin kendisine hâkim olabilmesi ve fevri davranışlardan uzak durabilmesini sağlar. Bu sayede kişi, zihinsel olarak farkındalığa kavuşacaktır.

Asana: Yoga dışarıdan bakıldığında spor hareketleri gibi gözükse de temelde vücudun doğru pozisyonlar yardımıyla nefes alışverişini kontrol etmeyi sağlar. Zihinsel olarak odaklanmayı sağlayan yogada asana yoga duruşu ve yoga pozu anlamına gelir. Vücut doğru pozisyonları bulamazsa zihin de doğru pozisyonda olamayacaktır. 

Pranayama: Dördüncü basamak olan pranayama, nefesin yani yaşam enerjisinin farkındalığına odaklanır. Çünkü, nefes yoga için kritik öneme sahiptir. Nefes ile kişi kendisini kontrol eder. Nefes kontrolüyle kişi manevi gelişimini kontrol altına alır. Öfkeli durumlarda nefes düzeninin bozulması, nefes kontrolünün sağlanamamasına işarettir.

Pratyahara: Yoganın beşinci basamağını oluşturan pratyahara, duyguların ve duyuların geri çekilmesini ifade eder. Duyu ve duyularımızla algıladığımız dünyayı duyulardan ayrı olarak görebilmek anlamına gelir. Yaşamla iç içe olabilmek, onunla bir olabilmek söz konusudur.

Dharana: Yoganın bu basamağı doğru odaklanmaya işaret eder. Konsantrasyon ve odaklanma ile ilişkilendirilen bu basamakta odaklanma sayesinde pek çok kötü durumu geride bırakıp anın farkına varabilmek amaçlanır.

Dhyana: Bu basamak belirli meditasyon yöntemleri uygulanarak zihinsel olarak odaklanma ve aynı zamanda kişinin kendi zihinsel direncini kırması olarak tanımlanır.

Samadhi: Bu basamak aydınlanma olarak tanımlanır. Samadhi adı verilen bu aşamada tüm zihinsel ve fiziksel bağlardan kurtuluşa işaret eder. Kişi, kendisiyle daha önce hiç yaşamadığı kadar bütünleşerek yaşama karşı bir farkındalık kazanır.

https://www.ifastin.com/