TAKİP ET
Yoga ve Meditasyon Arasındaki Farklar Nelerdir?
Yoga ve Meditasyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yoga ve meditasyon son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Her yaştan insan tarafından ilgi gören yoga zihin ve beden sağlığına etki gösteren bir uygulamadır. Yoga, pozlar ve meditasyon aracılığıyla zihni ve bedeni kontrol edebilmeyi amaçlar.

Yoganın stresle mücadele ve hastalıklarda iyileştirici etkiye sahiptir. Yoga, fiziksel olarak uygulansa da hem ruhsal hem de fiziksel açıdan etki gösterir. Yoga, zihin ve bedenle çıkılan bir yolculuktur. Meditasyon ise zihnin sakin ve huzurlu bir hale geçmesi ve arınmasıdır. Meditasyon kişinin daha bilinçli ve sakin bir yaşam sürmesine yardımcı olur.

Yoga ve meditasyon özellikle son dönemlerde hayatımızda yer aldı. Özellikle şehir ve iş yaşamının getirmiş olduğu stres ve sıkıntılar nedeniyle insanlar rahatlayabilecekleri aktiviteler arayışına girdi. Yoga ve meditasyon beden, zihin ve ruh eş zamanlı olarak şifalandırma tekniğidir. Yoga ve meditasyon çoğunlukla aynı teknikler olarak bilinse de aralarında farklar bulunmaktadır.

Yoga ve Meditasyon Arasındaki Farklar

Yoga, Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir şifalandırma yöntemidir. Yoga, meditasyonu içerisine alan uygulamadır. Yoga, hareketler ve meditasyon yardımıyla zihni ve bedeni rahatlatmayı amaçlar. Meditasyon ise zihni sakinleştirmek ve dinginliğe ulaştırmak amacıyla yapılan bir şifa tekniğidir. Yoga ve meditasyon birbirini tamamlayan ve ruhsal, fiziksel ve zihinsel iyileşmeyi sağlayan pratiklerdir. Yoga ve meditasyonda zihinsel ve bedensel bir yolculuk söz konusudur.

Yoga ve meditasyon farkı şu şekilde tanımlanabilir. Yoga ve meditasyon kişiye yaşamsal farkındalık sağlar. Zihni ve düşünceleri, duyguları kontrol edebilmek amaçlanır. İçsel huzur dengesi ve varlığın önemi fark edilir. Fiziksel olarak pek çok rahatsızlığın iyileşmesine katkı sağlar. Yoga ve meditasyon uyku kalitesini artırır. İç huzuru sağlar. Yaratıcılık ve sezgileri artırır. Odaklanma yeteneğini artırır. Konsantrasyon yeteneğini yükseltir. Yorgunluğu giderir. Ruhla olan bağın güçlenmesine katkı sağlar.

Yoga ve Meditasyon Arasındaki Farklar

Yoga, meditasyonu içine alan bir uygulamadır. Meditasyon sadece zihinle yapılan bir tekniktir ve yoganın 7. basamağını oluşturur. Meditasyonun amacı sakinleşmek ve dingin bir zihne kavuşmaktır. Bütün bu düşünceler yoganın temel mantığını oluşturuyor. Bu nedenle, yoga ve meditasyon birbirini tamamlayan yöntemlerdir.

Yogada vücut ve beden çalıştırılarak şifalanma sağlanır. Vücut ile rahatlatıcı hareketler yaparken zihin de düşüncelerden arındırılır. Sadece o ana odaklanarak, fiziksel ve ruhsal bütünlük sağlanarak yoga yapılır. Burada amaç hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyileşme ve farkındalığı sağlamaktır.

Yoga, kişinin temel bir yaşam felsefesi kazanmasına yardımcı olur. Bu nedenle yoga bir yaşam biçimidir. Yoganın temelinde birçok egzersiz, esneme hareketleri yer alır. Yoga kişinin bilincinin açılmasına yardımcı olur. Yoga sırasında meditasyondan da yararlanılmış olur.

Meditasyonun yogadan farkı ise tamamen konsantre olmaya yönelik bir uygulama olması. Meditasyon ile kişi kendini daha iyi tanımaya ve ruhsal benliğinin farkına varmaya başlar. Yoga ise hem beden hem de ruh daha yakından tanınmış olur.

https://www.ifastin.com/