TAKİP ET
Zen Meditasyon Nasıl Yapılır?
Zen Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon günlük hayatta geniş yer kaplayan etkili bir farkındalık uygulamasıdır. Birçok türü ile karşınıza çıkan meditasyon sayesinde beden, ruh ve zihin üçlüsünü arındırmak mümkün hale gelir.

En sık tercih edilen yöntemlerin başında zen meditasyonu yer alır. Temel anlamda zen meditasyonu Budist inancın temelini oluşturan bir uygulama olarak bilinir. Zen meditasyonu insanın ruhen arınmasını sağlar. Bu sayede kişi çok daha temiz ve dingin bir ruh haline bürünür.

Zen meditasyonuna yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gereken birden farklı detay var. Özellikle duruş ve nefes gibi detaylar zen meditasyonunun temelini oluşturur.

Zen meditasyonu genel olarak herkesin yapabileceği bir uygulamadır. Bu meditasyon yöntemi için özel bir şart ya da özelliği ihtiyaç duymazsınız. Zen meditasyonuna başlamadan önce ortam koşulları ve hava ile ilgili ayrıntıları uygun hale getirmek gerekir. Meditasyon için ihtiyaç duyulan şartları belirledikten sonra uygulamaya başlayabilirsiniz.

Zen Meditasyonu Uygulaması

Aşağıdaki adımları takip ederek zen meditasyonuna başlayabilir ve keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Zen meditasyonunda her şeyden önce duruş pozisyonunun büyük önem taşıdığını bilmeniz gerekir. Kendinizi en rahat hissedeceğiniz zemine oturup, pozisyon alarak meditasyona başlayabilirsiniz.  Bu aşamadan sonra zen meditasyonunda dikkat etmeniz gereken detay konsantrasyondur. Meditasyon esnasında konsantre olamamanız ya da konsantrasyonunuzun bozulması verim almanızı engelleyebilir.

Zen meditasyonunu daha verimli hale getirmek için uygulamaya başlamadan önce bulunduğunuz odada tütsü yakabilirsiniz. Tütsü sayesinde zen meditasyonuna kolay bir şekilde odaklanabilirsiniz.

Zen meditasyonuna başladıktan sonra tüm seslere ve dış dünyaya karşı kendinizi kapatmanız gerekir. Bu meditasyonda nefes alıp verdiğiniz zamanı belli aralıklara göre ayarlamanızda fayda var.

Tüm bu aşamaları uygularken meditasyon esnasında gözlerinizin açık olması gerekir. Meditasyon sırasında elleriniz ve kollarınız da birbiri ile uyumlu olmalıdır.

Meditasyon için el ve vücut dengesi büyük önem taşır. Zen meditasyonunda öncelikle sol elinizi sağ tarafınıza yerleştirin. Sonra baş parmaklarınızı birleştirerek oval bir şekil oluşturarak pozisyonunuzu koruyun. Meditasyon boyunca kendinizi ve omuzlarınızı rahat bırakmak odaklanmayı kolaylaştırabilir.

Zen Meditasyon Nerede Yapılır?

Meditasyonun arındırıcı etkisi ile ruhsal bir dönüşüme gitmek isteyen birçok insan zen meditasyon türüne yönelir. Ruhsal ve zihinsel bir arınma sunan bu meditasyon türünü herkes kolayca yapabilir.

Zen meditasyona yönelen herkes nasıl bir süreçten geçeceğini önceden görmek ister. Özellikle meditasyonun uygulanma şekli ve yeri büyük önem taşır.

Genel olarak zen meditasyon profesyonel ve bireysel bir şekilde yapılabilir. Bu nedenle ev ortamında da uygun koşulları ayarlayarak meditasyona başlamak mümkündür. Zen meditasyonu için kendinizi en rahat ve huzurlu hissettiğiniz alanı seçebilirsiniz.

Kendinizi huzursuz hissettiğiniz bir ortamda zen meditasyonu gerçekleştirmek zorlaşabilir. Rahat olmadığınız için odaklanma sorunu yaşayacaksınız ve bu durum meditasyonun bozulmasına neden olacaktır.

Evinizin en ferah ve temiz odasını seçerek huzurlu bir zen meditasyonu deneyimi yaşayabilirsiniz.

https://www.ifastin.com/